Koronavirüs araştırması: El yıkama düştü, maske takma arttı

Koronavirüs nedeniyle can kayıplarının hızla arttığı Türkiye’de online yapılan araştırmanın sonuçları yayınlandı. Araştırmaya göre el yıkama, kolonya ve dezenfektan kullanımı mart ayına göre nisanda yüzde 5’lik bir oranda düşüş gösterdi. Maske takanların oranı ise yüzde 28'den 48'e çıktı.

NG şirketi Türkiye genelinde 81 ilden, 18 yaş üzeri 2 bin 262 kişinin katılımıyla online olarak araştırma gerçekleştirdi. Araştırmada, virüsten korunmak için neler yapıldığına ilişkin mart ve nisan ayı rakamları kıyaslandı.

Buna göre el yıkama, kolonya ve dezenfektan kullanımı mart ayında yüzde 94 iken, nisanda yüzde 89'a geriliyor. Bu gerilemenin düzenli olarak evde kalmakla ilgisi olduğu belirtiliyor.

SOSYAL TEMAS KESİLDİ

Ancak nisan ayında insanlarla temas etmeme ve maske takmanın oranında artış görülüyor. Sosyal mesafeyi koruma martta yüzde 80’den 87’ye, maske takma ise yüzde 28’den 48’e çıkıyor. Bir önceki aya kıyasla, "Bulunduğum kapalı yerleri sık sık havalandırıyorum” yüzde 75’ten 82’ye,“Öksürürken ağız ve burnumu tek kullanımlık bir mendille kapatıyorum" yüzde 65’ten 66’ya, "Bağışıklık sistemimi güçlendirecek önlemler alıyorum" yüzde 63'ten 65'e yükseliyor.

Daha Fazla Oku

HERKES KORONAYI BİLİYOR

NG şirketinin son 10 günde yaptığı online araştırmaya göre, araştırmaya katılan her 5 kişiden 4’ü koronavirüse yakalanmaktan korkuyor. Koronavirüs vakalarının ilk ayında "Yeterli bilgiye sahibim" diyenlerin oranı yüzde 64'ten yüzde 76'ya yükseldi. Salgının belirtilerini bilenlerin oranı da yüzde 96’ya ulaştı.

YÜZDE 25 SOKAĞA ÇIKMIYOR

"Sokağa çıkma yasağı uygulanmalı" diyenlerin oranı yüzde 77’ye ulaşırken, vatandaşların yüzde 25'i hiç sokağa çıkmadığını, yüzde 37’si ise ihtiyaç durumunda çıktığını dile getiriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 21’i ise çalışmak zorunda olduğu için sokağa çıktığını belirtiyor.


Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım: Denetim eksikliği yok Trump: Covid-19 vakalarının yüzde 99'u tamamen zararsız ‘Erdoğan’ın T.C’siyle para hareketleri sorgulandı’ iddiasına soruşturma: 115 gözaltı Rus Ortodoks Kilisesi'nden Ayasofya yorumu: Şimdi Orta Çağ'a geri dönemeyiz CHP'li Tekin: Kanal İstanbul projesi için 489 gayrimenkul bedelsiz olarak TOKİ'ye devredildi Kanye West, ABD başkanlığına aday olacağını açıkladı Sakarya'da kayıp işçileri arama çalışmaları devam ediyor Van Gölü'nde kaybolan tekneyi arama çalışmaları devam ediyor: 9 kişinin cesedine ulaşıldı Baro başkanlarının TBMM önündeki nöbeti sürüyor Profesör Naci Görür: Beklenen Marmara depremi öne çekilmiş olabilir Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusu Sakarya'da fabrikadaki patlamaya ilişkin üç gözaltı Açık cezaevinden çıkıp eşini öldüren zanlı tutuklandı Güncel koronavirüs verileri açıklandı: Yoğun bakım hasta sayısında devam eden artış var 185 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan kişi yakalandı Hulusi Akar: Fransa, Türkiye'den özür dilemek zorunda Baro başkanları: Feyzioğlu arabulucu değildir RTÜK, Halk TV ve Tele 1'e yönelik ekran karartma cezasına ilişkin açıklama yaptı MÜSİAD, eleştirilere neden olan fotoğraf hakkında açıklama yaptı ABD'de bir sürücü, aracıyla iki kadın protestocuya çarptı

Çok Okunanlar