Akşener’den Erdoğan’a liderler düzeyinde toplanma çağrısı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a liderler düzeyinde toplanma çağrısında bulundu.

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına konuk olan Akşener, dün Moskova’da gerçekleşen Erdoğan-Putin  görüşmesine ilişkin muhalefet olarak hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını söyledi.

Akşener, “Biz muhalefet olarak hiçbir konuyu sayın Erdoğan’dan veya ilgililerinden öğrenemiyoruz. mutabakat ve Suriye de olanlarla ilgili ister toplu, ister tek tek liderlerle görüşme yapması Türkiye için iyi olur” diye konuştu.

‘SURİYE’DE NE İŞİMİZ VAR DİYEMEYİZ AMA…’

Akşener, Türkiye’nin Suriye politikasına dair, “Bugünkü şartlarda Suriye’de ne işimiz var diyemeyiz ama 10 yıl önce neden Suriye’ye gittik bunu sormalıyız. 10 yılın sonunda biz ne kazandık? 4,5 milyon sığınmacı, 40-50 miyar dolar para harcanmış. Bugün sınırların açılmasıyla birlikte Yunanistan, ile olan problemler ve sırf sorun haline gelmiş bir dış politika” ifadelerini kullandı.

‘PUTİN İLE ESAD’IN KAZANIMLARININ YERİNDE DURDUĞUNU GÖRDÜK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmeye için Akşener, “Ateşkesi olumlu karşıladık. Putin ile Esad’ın kazanımlarının yerinde durduğunu gördük. Soçi Mutabakatı ile benzerlikleri var. Bu kadar gürültü niye çıktı o zaman? Gözlem noktalarının durumu ne olacak bilinmiyor. Erdoğan’ın güvenli bölge düşüncesi vardı. TOKİ ev yapacaktı oluşturulacak güvenli bölgede ve Türkiye’den dönmek isteyen Suriyeliler yerleşecekti. Burası da belirsiz. Sadece ateşkes bölümü olumlu. Esad’ın da mutabakatın içinde olduğu görülüyor. Bahçeli salı günü yaptığı konuşmada İdlib’deki askerlerimizi Rusların öldürdüğünü ve Putin’in özür dilemesini, Rusya’nın tazminat ödemesini istemişti. Bunu önemsemiştim. Putin sadece taziyede bulundu” şeklinde konuştu.

‘MECLİSTEKİ KAVGA TUZAKTI’

Meclisteki yumruklu kavga içinse Akşener, “Bu bir tuzaktır. Şehitlerimizle ilgili o sıradanlaştırılmaya bir katkıda bulunulmuş oldu. Bu tuzağı başından beri bu algoritmayı ifade ederek geldim ben” yorumunda bulundu.


PAYLAŞ