Gazetecilerden 5 ilde eylem: Adalet bir gün herkes için gerekli olacaktır

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik’in tutuklanmasının ardından Türkiye Gazeteciler Sendikası, İstanbul Adalet Sarayı, Ankara Adalet Sarayı, İzmir’de Hasan Tahsin Anıtı, Adana’da Basın Anıtı ve Diyarbakır’da TGS binası önünde açıklama yaptı.

'TÜRKİYE TOPLUMUNDAN NE GİZLENİYOR?'

Açıklamada gazetecilerin adalet istediği belirtilerek bir an önce serbest bırakılmaları talep edildi. Türkiye Gazeteciler Sendikası adına açıklamayı okuyan TGS İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna, şu ifadeleri kaydetti:

"Türkiye son 15 gün içinde yine gazeteci tutuklamaları ve yargılamalarıyla gündemde. Son 15 gün içerinde 28 meslektaşımız gözaltına alındı, 8'i tutuklandı. Dış politikadaki gelişmeler nedeniyle gazeteciler hedef haline getirilmekte. Türkiye toplumuna gerçekleri ulaştırmak dışında bir şey yapmayan gazeteciler suçlu, hatta hain ilan edilmekteler. Gazetecilik kamu çıkarlarını korumak için yapılan bir meslektir. Gazeteciliğin gayesi; yönetenleri ya da bir kesimi, onların çıkarlarını korumak değil toplumun çıkarlarını korumaktır.Sadece yaptıkları haberler nedeniyle 8 gün içinde Yakın Doğu Haber Ajansı Yayın Yönetmeni Alptekin Dursunoğlu, Oda Tv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü Aydın Keser, Oda Tv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, YeniÇağ Gazetesi Yazarı Murat Ağırel, Oda Tv muhabiri Hülya Kılınç, Rudaw muhabiri Rawin Sterk tutuklandı. Ankara'da 3, İstanbul'da 1 Sputnik çalışanı, Edirne'de 13 yerli ve Uluslararası medya kuruluşlarında çalışan gazeteci gözaltına alındı daha sonra serbest bırakıldı. Son tutuklamalar ile birlikte cezaevlerindeki gazeteci sayısı 91'e yükseldi. Peki neden? Türkiye toplumundan ne gizleniyor?

'ADALET BİR GÜN HERKES İÇİN GEREKLİ OLACAKTIR'

Gazetecileri böylesine hedef haline getiren onları hukuksuz bir biçimde gözaltına alıp tutuklatan gerçekler ne? Hukuksuz biçimde diyoruz çünkü son yaşadığımız tutuklamalarda da bir kez daha gördük ki yargı bağımsız hareket etmiyor. Telefonla çağrılsalar gelecek olan gazetecilerin evlerine baskınlar yapılarak gözaltına alınıyorlar, serbest bırakıldıkları suç iddiasından bir gün sonra tutuklanıyorlar. Mahkeme heyetinin bir gün içerisinde bulduğu yeni suç delillerini açıklaması gerekiyor. Murat Ağırel örneğinde de gördüğümüz gibi aynı kararın içerisine hem serbest bırakılmasını hem de tutuklanmasını isteyen yargılamanın tarafsız olduğunu kim söyleyebilir? Yargımız artık kopyala yapıştır modeliyle mi karar veriyor? Hukukun ayaklar altına alındığı bugünlerde gazeteciler olarak adalet istiyoruz. Adalet istiyoruz çünkü; halkın haber alma hakkının gasp edildiği, gazetecilerin hukuksuz bir biçimde tutuklandığı bir ülkede demokrasiden, insan haklarından, birlikten, beraberlikten bahsedilemez. Adalet istiyoruz çünkü, kendi çıkarlarımız için değil ülkenin çıkarları için yazıyoruz.Adalet istiyoruz çünkü, gazetecilik suç değildir. Buradan Adalet Bakanına çağrıda bulunuyoruz ve gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklanan meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Hukuk ve adalet, bir gün herkes için gerekli olacaktır. "

'SADECE YAPTIKLARI HABERLER NEDENİYLE'

Ankara'da açıklama yapan gazeteciler adına konuşan TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak ise Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Rudav Muhabiri Rawin Sterk'in sadece yaptıkları haberler nedeniyle tutuklandığını belirtti. Ankara'da 3, İstanbul'da 1 Sputnik çalışanı Edirne'de 13 gazetecinin gözaltına alınıp serbest bırakıldığı da vurgulandı.

'YAŞASIN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ'

İzmir'deki gazeteciler ise, İzmir Konak Meydanı'nda bulunan Hasan Tahsin anıtı önünde düzenledikleri basın açıklamasıyla, son dönemde gazeteciler üzerinde artan baskı ve tutuklamaları protesto etti. Uğur Dündar'ın da katıldığı basın açıklamasında son 1 haftada 28 gazetecinin gözaltına alındığı, sekiz gazetecinin son iki günde tutuklandığı vurgulandı. Açıklamanın devamında  'Yaşasın basın özgürlüğü' denildi.

ŞU ANLAŞILMALIDIR; GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

Diyarbakır’da TGS Temsilciliğinde yapılan açıklamaya Dicle Fırat Gazeteciler Derneği ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu da katıldı.

Açıklamada konuşan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu, “Dünya çapında basın özgürlüğü konusunda sicili kabarık olan Türkiye’de son bir haftada gazetecilere böylesi pervasız bir yönelimin olması açıkçası bizleri derinden endişelendirmiştir. Özellikle Odatv tarafından Libya’da bir MİT mensubunun yaşamını yitirmesiyle ilgili yapılan habere 'tehlikeli haber' muamelesi yapılarak zincirleme bir şekilde 6 gazetecinin tutuklanması basın özgürlüğünde geldiğimiz noktayı açıklar niteliktedir. Son tutuklamalarla 100’ü aşkın gazetecinin bulunduğu cezaevlerindeki gazeteci sayısına yenileri eklenmiştir. Ancak bizler tutuklu gazetecilerin meslektaşları ve gazeteci örgütleri olarak ısrarla vurgulamakta yarar görüyoruz; bizler kamuoyu adına her alanda denetim görevi üstlenerek halkın doğru bilgiye ulaşmasını sağlamakla yükümlüyüz. Bunun için de doğru bildiğimizden asla taviz vermeyiz. Tekrardan buradan çağrı yapmak istiyoruz; artık gazetecilerin üzerinden elinizi çekin. Cezaevlerine bulunan gazeteci arkadaşlarımızın tamamını serbest bırakın. Çünkü şu artık iyi anlaşılmalıdır; gazetecilik suç değildir" diye konuştu.

'YARGIYA MÜDAHALEDEN VAZGEÇİLMESİ GEREKİYOR

TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya, burada yaptığı açıklamasında tutuklanan ve gözaltına alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılması ve yargıya müdahaleden vazgeçilmesi gerektiği vurguladı.

Tükenmez Haber, Evrensel


TGS

PAYLAŞ