Abdullah Gül’e yakın isim: Ali Babacan ile ayrışma söz konusu değil

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakın isimlerden eski AKP İstanbul Milletvekili Baş, Babacan’ın kuracağı partide görev almak isteyen arkadaşlarının fikren katkıda bulunduğunu ve ayrışmanın söz konusu olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakın Haşim Kılıç, Naci Koru, Candan Karlıtekin ve Beşir Atalay gibi isimlerin listede yer almaması “Gül ile Babacan arasında ayrışma var” iddialarına neden oldu.

Gül’e en yakın isimlerden biri olan ve partinin tüzük çalışmalarında da yer alan eski AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Baş, konuyla ilgili Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın'a açıklamalarda bulundu.

“GÜL VE BABACAN SIK SIK GÖRÜŞTÜ”

Gül ile Babacan arasında bir ayrışmanın söz konusu olmadığını belirten Baş, bazı arkadaşların görev aldığını ve kimi arkadaşlarının da kendi isteği ile görev almak istemediğini söyledi.

Görev almak isteyen arkadaşların yeni partiye fikren katkıda bulunduğunu kaydeden Baş, “Sayın Gül’e veya Sayın Babacan’a yakın, o isim yer aldı veya bu isim yer almadı yaklaşımı yanlıştır. Yakınlık ölçüsü ile meseleyi analiz etmek doğru değil” dedi.

İkilinin sık sık görüştüklerini ve bir birlerinin fikirlerine müracaat ettiklerini aktaran Baş, Gül’ün partide iradesini üstün kılmak için hiçbir zaman teklifte bulunmadığını ifade etti.

Görüşmelerin karşılıklı diyalog şeklinde yürütüldüğünü ve herhangi bir problemin olmadığını söyleyen Baş, “Bazı isimler kurucular kurulunda yer aldı kimi isimlere ise Merkez Yürütme Kurulu’nda görev teklif edildi. Bu görevi kabul edenler olduğu gibi teşekkür edip görev almak istemeyenler de oldu. Ayrıca dışarıdan destek olanlar da var. Herhangi bir ayrışma söz konusu değil. En azından böyle biliyorum” şeklinde konuştu.

“ALİ BABACAN BİZZAT ARAYARAK DAVET ETTİ”

Dün ulusal bir gazetede “Gül, Mustafa Baş'ı Babacan'a göndererek tüzük çalışmasına son şeklini vermek istedi ama Babacan olumsuz yanıt verdi” şeklinde çıkan kulis haberinin doğru olmadığını dile getiren Baş, devamında şu ifadeleri kullandı:

“Böyle bir şey yok. Evet, ben tüzük çalışmalarına katıldım. Ama Sayın Babacan bizzat beni arayarak davet etti. 7-8 saat süren 3 ayrı toplantı yapıldı. Bu toplantılarda fikirlerimizi söyledik. Abdullah Bey’in beni gönderdiği şeklindeki haber asılsızdır. Bir parti kuruluyor ve bizimde geçmişten bir tecrübemiz var. Fikirlerimizi söyleyerek tecrübelerimizi paylaştık. Başlangıçta aktif olarak yer almayacağımızı söylemiştik.”


PAYLAŞ