İran: Koronavirüs ilacını 3 hafta içinde piyasaya sürebiliriz

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 284'e yükseldi. İran'da ise salgın nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 291'e yükseldi. İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianush Jahanpur, koronavirüs vakalarına yönelik geliştirilen bir ilacın kısmen iyileştirme sağladığını, bu alanda araştırmaların devam ettiğini söyledi.

'KESİN DEĞERLENDİRME YAPMAK İÇİN ERKEN'

İran Öğrenci Haber Ajansı’nın (ISNA) haberine göre ilacın enjekte edilen bazı hastalarda 24 saat içerisinde olumlu etki gösterdiğini söyleyen Jahanpur, kesin değerlendirme yapmak için erken olduğunu ifade etti.

'HENÜZ TABURCU EDİLMEDİ'

Sözcü, ilacın enjekte edildiği bir hastanın akciğerinde iyileşme gözlemlendiğini, ancak hastanın henüz taburcu edilemediğini sözlerine ekledi.

'İLACI 3 HAFTA İÇERİSİNDE PİYASAYA SÜREBİLİRİZ'

Bakanlık sözcüsü, kesin tedavi saptanırsa ilacın üç hafta içerisinde piyasaya sürülebileceğini kaydetti.

ÜLKE İÇİNDE SEYAHAT ETMEME UYARISI

Bu arada İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani, bugün yaptığı açıklamada ülkesinin koronavirüse karşı mücadeleye devam ettiğini söylerken, İranlılara ülke içinde seyahat etmeme uyarısında bulundu.

2 BİN 731 KİŞİ TABURCU EDİLDİ

Çin'den dünyaya yayılan Kovid-19, İran'da ilk olarak 19 Şubat'ta Kum kentinde görülmüş, ardından neredeyse ülkenin tamamına yayılmıştı. Ülkede koronavirüse yakalananların sayısı 8 bini aşarken can kaybı 291'e yükseldi. Kovid-19 teşhisi konulan 2 bin 731 kişi ise iyileşerek taburcu edildi.

BAKAN DA İYİLEŞEREK TABURCU EDİLMİŞTİ

İran'da Kovid-19 teşhisi konulan Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Rahmani de iyileşerek taburcu edilmişti.


PAYLAŞ