İspanya'da koronavirüs teşhisi konulan bakan sayısı ikiye çıktı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 720'ye yükseldi. Koronavirüs salgını yayılmaya devam ederken virüse yakalanan siyasetçilere yenileri eklenmeye devam ediyor. Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton ve Kanada Başbakanı Trudeau'nun eşi Sophie Gregoire Trudeau koronavirüse yakalandı. İspanya'da hükümet kabinesinde koronavirüs teşhisi konulan bakan sayısı ikiye çıktı.

KANADA BAŞBAKANI KARANTİNA ALTINDA

Eşi virüse yakalanan Kanada Başbakanı Justin Trudeau karantina altında. Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton da koronavirüse yakalandığını açıkladı. İspanya’da sol koalisyon hükümetinin kabinesinde, koronavirüs teşhisi konulan bakan sayısı ikiye çıktı.

ÖNLEM AMAÇLI 14 GÜN KARANTİNADA KALACAK

Trudeau'nun herhangi bir hastalık belirtisi göstermemesi nedeniyle şu aşamada test yaptırmayacağı ancak önlem amaçlı 14 gün karantinada kalacağı belirtildi.

'HASTALIK BELİRTİSİ YOK'

Sophie Trudeau'nun sağlık durumunun iyi olduğuna ve gerekli önlemleri aldığına işaret edilen açıklamada, “Başbakan Justin Trudeau'nun sağlığı gayet iyi ve hastalık belirtisi yok. 14 gün boyunca karantinada kalacak. Doktorların önerisi gereği şu aşamada herhangi bir belirti göstermediği başbakana bir test uygulanmayacak” ifadesine yer verildi. Ayrıca Justin Trudeau ile temas kuran kişiler için de şu anda herhangi bir risk olmadığı vurgulandı.

TRUMP, TRUDEAU İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTI

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump bugün Trudeau ile bir telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, iki liderin Kovid-19 salgınıyla ilgili son gelişmeleri ve virüse karşı alınacak önlemleri konuştuğu bildirildi. Görüşmede ayrıca, diğer ikili önemli konuların da ele alındığının altı çizildi.

'TESTİN POZİTİF SONUÇLANDIĞI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİM'

Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton da koronavirüse yakalandığını açıkladı. Dutton, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, sabah saatlerinde “ateş ve boğaz ağrısı” ile uyandıktan sonra Queensland’daki sağlık merkezine başvuruda bulunduğunu belirtti. “Daha sonra test yapıldı. Öğleden sonra testin pozitif sonuçlandığı konusunda bilgilendirildim” ifadelerini kullandı. Bakan Dutton, 3 gün önce kabine toplantısına katılmıştı. Bakan Dutton, 5 Mart’ta ABD’li yetkililerle Washington’da katıldığı güvenlik ve istihbarat toplantılarının ardından hafta sonunda Avustralya’ya dönmüştü.

TÜM ÇALIŞMALAR İKİ HAFTA BOYUNCA ASKIYA ALINDI

İspanya’da sol koalisyon hükümetinin kabinesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisi konulan bakan sayısı ikiye çıktı. Eşitlik Bakanı İrene Montero’da Kovid-19 çıkmasının ardından tüm kabine üyelerine yapılan analizlerde Kamu Yönetimi ve Bölgesel Politika Bakanı Carolina Darias’da da pozitif sonuç çıktığı bildirildi. Ayrıca, ırkçı Vox partisinin lideri Santiago Abascal’da da test sonucunun pozitif olduğu açıklandı. İspanya’da siyasetçiler arasında ilk koronavirüs vakası, Vox’un Genel Sekreteri ve milletvekili Javier Ortega Smith’de çıkmıştı. Ülkede Senato ve Meclis’teki tüm çalışmaların iki hafta boyunca askıya alındığı duyurulmuştu.

Evrensel


PAYLAŞ