Kıbrıs'ta virüse karşı çifte alarm

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bakanlar Kurulu’na 14 gün süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesi önerisinde bulunduğunu açıkladı. Akıncı, OHAL kararının bir an önce alınmasını önerdiğini, ancak Bakanlar Kurulu’nun için hazır olmadığını belirterek “Pazar günü toplanmamızı söylediler, seve seve geleceğimi söyledim” dedi.

İtalya gibi bir ülkenin tedbirleri uygulamakta geç kaldığı için düştüğü durumu işaret eden Mustafa Akıncı, şöyle devam etti: “İtalya hangi hastayı kurtarıp, hangisini ölüme terk edileceği noktaya geldi. Biz asla bu duruma düşmek istemeyiz, dolayısıyla Bakanlar Kurulu’na Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesini önerdim.”

RUM KESİMİ DE KISITLAMALARA GİDECEK

Mustafa Akıncı bu açıklamayı yaptığı saatlerde Rum mevkidaşı Anastasiadis de Lefkoşa’nın güneyinde 15 Mart itibari ile adaya girişlerde kısıtlamaların devreye gireceğini açıkladı. Buna göre 15 Mart itibari ile Kıbrıs’ın güneyine Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşları, Kıbrıs’ta yasal olarak ikamet edenler, Kıbrıs’ta çalışanlar, diplomatik personel ve bazı istisnalar dışında kimse kabul edilmeyecek. Aynı şekilde Yeşil Hattaki operasyonel geçiş noktalarından sadece Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşları ile bazı kategorilerdeki kişiler yararlanabilecek. Ayrıca, Kıbrıs’ın güneyindeki eğitim kurumları kapalı kalmaya devam edecek ve hükümet ek ekonomik yardımları yürürlüğe sokacak.

Gazete Duvar

 


PAYLAŞ