İtalyan gazeteci Nava anlattı: Hükümetin en başta karantina kararı almaması salgını ülkeye yaydı

Özlem TEMENA


TÜKENMEZ HABER - Dünya Sağlık Örgütü, yeni koronavirüs (Covid 19) salgınının yeni merkez üssünün Avrupa olduğunu açıkladı. İtalya başta olmak üzere birçok ülkede koronavirüs kaynaklı can kayıpları da giderek artıyor.

İtalya'da 17 Mart itibari ile koronavirüs sebebiyle toplam ölü sayısı 2 bin 158'e yükseldi. Ülkedeki toplam vaka sayısı ise 28 bine yaklaştı.

Euronews, Mediaset, La7, Currently ve son olarak Rai3’de çalışan İtalyan gazeteci Francesca Nava, ‘virüsün neden bu kadar hızla yayıldığını ve karantina altındaki İtalya’yı’ Tükenmez Haber’e anlattı.

 

Gazeteci Francesca Nava

 

 

‘KALABALIKLARDAN UZAK DURUN ÇAĞRISI RAĞBET GÖRMEDİ’

Nava’ya göre, ‘Virüsün İtalya’da yayılmasının arkasında yatan neden sonuçları pozitif çıkan kişilerinin hemen izole edilmemesi ve kalabalıklardan uzak durum çağrılarına uyulmaması.’

Nava yaşananlara ilişkin şunları söyledi;

“İtalya’da virüs bir anda yayıldı. Sonuçları pozitif çıkan vakalar ilk anda izole edilmedi. Virüsün hızla yayılmasının ardından, hükümetin temaslar da sınırlama ve bir metre sosyal mesafe, topluluklardan ve toplantılardan kaçınma önerileri de rağbet görmedi. İşlerin ve eğitimin durmasının ardından insanlar kalabalıklarda bir araya gelmeye başladı. Hükümetin karar vermede tereddüt etmesi, İtalya’yı krize soktu”

‘SALGIN BİR ANDA ORMAN YANGINI GİBİ YAYILDI’

Gazeteci Nava, Lombardiya bölgesinde virüsün yayılmasını ‘bir orman yangını gibi büyüdü’ sözleriyle anlattı. Kuzey’de karantinanın başlamasının ardından, insanların Güney’e geçmeleri salgının tüm ülkeye yayılmasına neden olmuş:

“İtalya’da yeni tip koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü Lombardiya Bölgesi’nde salgın bir orman yangını gibi yayıldı. Lombardiya’da izolasyonun ardından 15 bin nüfuslu Codogno’da ‘kırmızı bölge’ ilan edildi. Bir anda salgının yayılması önlenemedi. Kuzey’e izolasyon gelmesinin ardından pek çok insan ülkenin güneyine gitti ve salgın durdurulamadı.”

 

 

‘KARANTİNA KOŞULLARININ BİR ANDA UYGULANMAMASI SALGINI ÜLKEYE YAYDI’

Nava’nın görüştüğü epidemiyologlara göre ‘Hükümetin en başta karantina kararı almaması salgını ülkeye yaydı’.

Nava karantina sürecini şöyle anlattı;

“Birçok epidemiyologa göre, hükümetin kuzeydeki ilk vakaları daha çabuk izole etmesi gerekiyordu. Görüştüğüm epidemiyolojistlere göre, İtalya en başta karantina altına alınmalıydı. Çünkü okulların kapanmasının ardından, öğrenciler kalabalık yerlerde bir araya geldi. Ülkede karantina koşullarının hemen uygulanmaması salgının bir anda yayılmasına neden oldu.”

Ülkede kafe, bar, restoranlar kapandı. Bazı iş yerlerinde üretim durduruldu. Ülkede üretimin de durmasıyla ekonominin de büyük bir krize girdiği bilgisini veriyor Nava.

Kendisi Roma’da yaşan gazeteci Francesca Nava, aynı zamanda aile için endişeli. ‘Annesinin Bergamo'da kaldığını söyleyen Nava yaşadıklarını şöyle anlattı; 

"Annem 70 yaşında ve ciddi bir hastalıktan kurtuldu. Ona haftalarca ya da belki aylarca ulaşamama fikri, başıma gelecek en kötü şey. Bu his beni nefessiz bırakıyor."

Fotoğraf: AA

‘EKONOMİK HASAR MUAZZAM’

Küçük işletmelerin kapanma aşamasına geldiğini söyleyen Nava şöyle devam etti;

“Şu an İtalya derin bir ekonomik kriz yaşanıyor. Bazı fabrikalarda üretim durdu, bazı yerlerde ise üretim yavaşladı. İnsanlar evlerinde çalışmak zorunda kaldı. İşten çıkarmalar arttı, çoğu küçük şirketler karantinanın kaldırılmasının ardından açığı nasıl kapatacağını düşünüyor, bazıları ise şimdiden kapatma kararı aldı. Bu süreçte freelance iş yapanlar işlerini kaybetti. Salgın yüzünden en büyük sorun hastanelerde yaşanıyor. Hastaneler çökmek üzere ve insanlar karantina önlemlerinin uzun süre devam etmesinde korkuyor, zira bu durumda ekonomik hasar muazzam olacak."


PAYLAŞ