CHP'den 'koronavirüs' raporu: Türkiye'de bin kişiye 2.8 yatak düşüyor

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bini aştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 47 kişiye koronavirüs teşhisi konulduğunu açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından ülkedeki bakanlıklar tarafından önlemler alınmaya başlandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, koronavirüs salgını dolayısıyla bir rapor hazırladı. CHP'li Taşçıer tarafından hazırlanan raporda Türkiye'deki hasta yatakları ve doktor sayısının eksiklerine dikkat çekildi. Raporda Türkiye'nin Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen doktor sayısı bakımından 1.9 ile son sırada yer aldığı belirtildi.

'232 BİN HASTA YATAĞI VAR'

Cumhuriyet’in aktardığına göre Türkiye’nin Salgına Karşı Kırılgan Sağlık Sistemi” isimli raporda şu bilgiler yer aldı:

"232 bin hasta yatağı var. Türkiye’de hastane sayısı 1534’tür. Olası bir sağlık krizinde daha da önemli olan hasta yatağı sayısıdır. Türkiye’de hastanelerde yaklaşık 231 bin 913 hasta yatağı bulunmaktadır.

'BİN KİŞİYE 2.8 YATAK DÜŞÜYOR'

Bin kişiye 2.8 yatak düşüyor: OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen hasta yatağı sayısı bakımından Türkiye 2.8 ile sondan 9. sıradadır. Japonya’da bu sayı 13,1, Almanya’da 8, Fransa’da 6, İtalya’da 3.2’dir.

'YOĞUN BAKIM YATAĞI SINIRLI'

Yoğun bakım yatağı sınırlı: Türkiye’de son verilere göre erişkin yoğun bakım hasta yatağı sayısı 24 bin 71 olarak hesaplanmaktadır.

'DOKTOR SAYISI YETERSİZ'

Doktor sayısı yetersiz: OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen doktor sayısı bakımından Türkiye 1.9 ile son sıradadır. Avusturya’da bu sayı 5.2, Almanya’da 4.3, İtalya’da 4, Fransa’da 3.4’tür."

'ÖNLEMLER HIZLA ALINMALIDIR'

Taşçıer, koronavirüs salgını durumunda hem hasta yatakları hem de doktor sayısı bakımından Türkiye’nin diğer ülkelerden daha kötü durumda olduğuna dikkat çekerek, “Bu virüsün ülkemizde yayılımını minimuma indirebilmek ve sağlık hizmetlerinin ani bir taleple çökmemesi için tüm önlemler hızla alınmalıdır” dedi.

Cumhuriyet


PAYLAŞ