Koronavirüsten korunurken aşırı dezenfektan ve sabun da zararlı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bini aştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 47 kişiye koronavirüs teşhisi konulduğunu açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından ülkedeki bakanlıklar tarafından önlemler alınmaya başlandı. Koronavirüs salgını sonrası el hijyeni her zamankinden daha 'hayati' hale geldi. Ancak dezenfektan ve sabunun yanlış kullanımı ciddi cilt hastalıklarını da beraberinde getirebiliyor.

Doktorun muayenehanesinden içeri girdi ve ellerinin halini gösterdi. Daha önce sıklıkla yıkadığı ellerini, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrası daha sık yıkamaya, daha çok dezenfektan kullanmaya başlamıştı. Derisi yanıyor, sürekli batma hissi yaşıyordu. Virüs kapmasın diye el temizliğine her zamankinden daha çok önem vermiş ancak yanlış yolları tercih etmişti. Dermatoloji uzmanı Prof. Dr. Meltem Önder, kendine gelen hastaya akut irritan dermatit tanısı koydu. Bir başka deyişle egzama...

Alkol bazlı el dezenfektanı koruyucu malzemelerden biri olarak kabul ediliyor. Ancak koronavirüsten korunayım derken bugünlerde birçok kişide bir de cilt hastalığı şikayeti görülüyor. Prof. Dr. Meltem Önder, bu tarz hastaları "hipokondriyak" olarak tanımlıyor. Yani hastalık hastalığı olan kişiler olarak.

'HATTA KORONAYAK OLDU'

Önder, bu gibi kişilerin abartılı bir el yıkama alışkanlığı olduğunu; yeni tip koronavirüs salgını ile birlikte herkesin hastalık hastası haline geldiğini söylüyor:

"Hatta koronayak oldu. Marketlerde çalışan, para sayan para üstü veren, insanla çalışan kişiler dezenfektanı biraz fazlaca kullanıyor olabilir. Temas sonrası kullanmak daha doğru. Bir de dikkat edilmesi gereken sabun seçimi. Kokulu, parfümlü sabun kullanılmaması gerekiyor. Renkli ve aşırı dezenfektan özelliği olan sabunların kullanılmaması gerekiyor. Bu sabunların tahriş etme olasılığı çok yüksek. Kokusuz, beyaz sabunlar en ideali. İçinde katkı maddesi olmayan eski tarz sabunlar. Katkı maddesi olmayan sabun kullanılmalı kısacası. "

'AŞIRI DERECEDE DEZENFEKTAN İLE TEMAS ETTİĞİNDE BU TABAKA HASARA UĞRUYOR'

Bir başta dermatoloji uzmanı Dr. Dilek Başaran da aynı fikirde. "Cildimizi koruyan, yağdan oluşan bir tabakamız var. Aşırı derecede dezenfektan ile temas ettiğinde bu tabaka hasara uğruyor. Böylece vücudumuzla derinin bariyerine girmemesi gereken bir çok alerjen madde giriyor. Bu da alerjik durumlar ortaya çıkarıyor" diyen Başaran her zaman bir yarar zarar dengesinin gözetilmek zorunda olduğuna işaret ediyor.

EL HİJYENİ ÇOK MÜHİM

Koronavirüsten korunma yolları aslında gripten korunma yollarına benziyor. O yüzden el hijyeni çok mühim. Eğer kalabalık ortamlarda bulunuluyorsa, mutlaka bir yere dokunuluyor. Bu nedenle eller iyice temizlenmeden, ağıza, buruna ya da göze dokunulmamalı; su ve sabunla iyice yıkanmalı. Alkol bazlı el antiseptiğinden de el temizliğinde faydalanmak mümkün. Ama abartmadan ve doğru tercihler yaparak diyor uzmanlar.

'ALKOL ZATEN KURUTAN BİR ŞEY'

Peki hangi meslek grupları risk altında? Prof. Meltem Önder'e göre hemşire, doktor, sağlık personeli, kasiyer, bankacılar en önde görünüyor. Önemli olanın elin 30-40 saniye kadar yıkanması ve sonra durulanması olduğunu belirten Önder, "Eğer çok kuru cildi olan biriyse yıkamanın ardından nemlendirici uygulanabilir. Alkol zaten kurutan bir şey" diyor.

'TEMASI, DIŞARI ÇIKMAYI AZALTMAK GEREKİYOR'

Dermatoloji uzmanı Dr. Dilek Başaran da, "El yıkama gereksinimi oluşturacak olaylardan uzak durulması gerekli" mesajı veriyor:

"Mümkün mertebe evde daha sık bulunmak bunun için önemli. Çünkü her dışarı çıkıp geldiğimizde yıkamamız gerekiyor. Teması, dışarı çıkmayı azaltmak gerekiyor. Elimizi yıkadığımız zaman kullanacağımız sabunun ph dengesi de çok önemli. Cildimizin 5,5 dediğimiz bir ph oranı var. O yüzden cilde uygun sabunlar kullanılmalı, bu değere uygun olarak. El yıkamanın arkasından bariyeri sağlamlaştırmak için yağ bazlı koruyucu kremler kullanılabilir. "

'SADECE ALIŞKANLIK GEREĞİ DEZENFEKTAN KULLANILMALI'

Prof. Önder de sınırlara dikkat çekiyor, abartılmamalı uyarısı yapıyor:

"Sadece alışkanlık gereği dezenfektan kullanılmamalı. Abartmadan kullanılmamalı. Metal yürüme bantları, asansör düğmeleri tehdit içeriyor. Tırnakların kısa kesilmesi önemli. Elin ağza, burna, göze götürülmemesi hayati. Zaten Sağlık Bakanlığı da bu uyarıyı yapıyor. "

Independent Türkçe/ Dora Mengüç


PAYLAŞ