Bakan Varank: Spesifik olarak aşıya odaklandık

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bini aştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 47 kişiye koronavirüs teşhisi konulduğunu açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından ülkedeki bakanlıklar tarafından önlemler alınmaya başlandı. Türkiye de aşı geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Çok yetkin bilim insanlarımız var. Biz de bakanlık olarak araştırmacılarımızın yanındayız" ifadelerini kullandı.

AR-GE PROJELERİNE YÖNELİK TOPLANTIYA BAŞKANLIK ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse karşı aşı geliştirmek amacıyla yürütülen Ar-Ge projelerine yönelik toplantıya başkanlık etti.

'TEYAKKUZ HALİNDEYİZ'

Cumhurbaşkanlığı Sağlık Politikaları Kurulu Başkan Vekili Serkan Topaloğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın yanı sıra TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destek Grubu ile Ankara, Boğaziçi, Ege ve Erciyes üniversitelerinden temsilcilerin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Varank, Kovid-19 tehdidine karşı ilk günden itibaren teyakkuz halinde olduklarını söyledi.

'İLK TOPLANTI 31 OCAK'TA YAPILDI'

Aşı ve tanı kiti geliştirme konusundaki ilk toplantının 31 Ocak'ta yapıldığını anımsatan Varank şöyle konuştu:

'YOĞUN BİR MESAİNİN İÇİNE GİRDİ'

"O günden bu yana üniversitelerimiz ve araştırma altyapılarımız aşı geliştirme ve bu virüsle mücadele alanında daha odaklı, yoğun bir mesainin içine girdi. Bakanlığımız da bu araştırma geliştirme projelerini TÜBİTAK aracılığıyla fonluyor ve koordine ediyor.

'TÜRKİYE'DE ÇOK YETKİN BİLİM İNSANLARIMIZ VAR'

Enstitülerimiz ve araştırma altyapılarımız gece gündüz demeksizin çalışıyorlar. Türkiye'de çok yetkin bilim insanlarımız var. Biz de Bakanlık olarak araştırmacılarımızın yanındayız.

'AŞIYA ODAKLANDIK'

Spesifik olarak aşıya odaklandık. Buradaki yenilikçi fikirlerden netice alacağımız konusunda ümitliyiz. Salgın tehdidine karşı Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm bakanlıklarımız yekvücut oldu. Oldukça hızlı ve etkin karar alabilen bir koordinasyon mekanizmasına sahibiz."

'BİREYSEL ÖNLEMLER İHMAL EDİLMEMELİ'

Vatandaşları bireysel önlemlerin ihmal edilmemesi konusunda uyaran Varank, resmi açıklamalar dışında hiçbir kaynağa itibar edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

AA


PAYLAŞ