Sağlık sistemi yetersiz kalan İtalya’da 10 bin tıp öğrencisi göreve çağrıldı

Yenip tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ölü sayısının 2 bin 500 kişinin üzerine çıktığı, 31 bin 506 vakayla sağlık sisteminin giderek yetersiz kaldığı İtalya’da 10 bin tıp öğrencisi yardım için hastanelere çağrıldı.

Üniversiteler Bakanı Gaetano Manfredi, bu sene mezun olması planlanan öğrencilerin son sınavlarına girmeden çalışmaya başlayacağını açıkladı.

Buna göre öğrenciler, mezun olmak için vermeleri gereken final sınavlarına girmeyecek ve planlanandan sekiz ila dokuz ay erken bir şekilde hizmet vermeye başlayacak.

DOKTOR EKSİKLİĞİYLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN KİLİT ÖNEM TAŞIYOR’

Manfredi, “Bu karar, yaklaşık 10 bin doktorun enerjisinin Ulusal Sağlık Sistemi’ne katılması anlamına geliyor. Bu, ülkedeki doktor eksikliğiyle başa çıkmak için kilit önem taşıyor” dedi.

Öğrencilerin kliniklere ve evlerinde destek alan yaşlılara destek vereceği, böylece daha deneyimli doktorların hastanelere çekileceği belirtildi.

BERLUSCONI’DEN 10 MİLYON EURO BAĞIŞ

İtalya’nın kuzeyinde patlak veren salgın nedeniyle bütün yoğun bakım yatakları dolarken, son günlerde Milano çevresindeki vakaların yüzde 17 oranında artması endişe yaratmış durumda.

Vaka artışı nedeniyle Fiera Milano sergi merkezinde yüzlerce yoğun bakım yatağı bulunan geçici bir hastane kuruldu. Eski başbakanlardan Silvio Berlusconi de bu merkeze 10 milyon euro bağış yaptı.

DOKTORLAR HASATA SEÇİYORUZ DEMİŞTİ

İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesine bağlı Bergamo'da bir yoğun bakım ünitesini yöneten Dr. Christian Salaroli, 80 ila 95 yaşındaki bir kişi ağır bir solunum rahatsızlığıyla gelmişse büyük ihtimalle tedaviye etmiyoruz” demişti.

Corriere della Sera gazetesine konuşan Salaroli, “Bunlar korkunç sözler ama maalesef doğru. Mucize yaratma girişimlerinde bulunacak durumda değiliz” ifadelerini kullanmıştı.

Duvar, BBC Türkçe

 


PAYLAŞ