Londra'dan gelen yolcu anlattı: Uçuş yasağından önce yurt dışından gelenlere nasıl bir prosedür uygulandı?

NİLAY GÖL


TÜKENMEZ HABER - Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle dünya genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı 8 bine yaklaşırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye'de bir kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladığı 11 Mart tarihinden itibaren tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önlemler arttırıldı. Resmi açıklamaya göre şu an için Türkiye’de virüs nedeniyle bir kişi yaşamını yitirirken, sonuçları pozitif çıkan 98 kişinin tedavisi ise sürüyor.

Türkiye’de alınan önlemler kapsamında ilk etapta Çin, Güney Kore, İran, Irak ve İtalya'ya uçuş yasağı getirilmiş, daha sonra Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya yapılan seferler de karşılıklı olarak durdurulmuştu.

Bakan Koca, 16 Mart Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mısır, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne de uçuş yasağı konulduğunu duyurmuştu. Böylece uçuş yasağı getirilen ülke sayısı 20'ye ulaştı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda uçuş yasağı getirilen ülkelerde bulunan vatandaşların başvurmaları durumunda ülkeye getirilecekleri ve 14 gün süreyle karantina/gözetim altına alınacakları açıklandı. Farklı ülkelerden yurda getirilenler ise kontrollerinin ardından otobüslerle karantina alanlarına taşınmaya başlandı.

Yetkililerden yapılan açıklamalarda uçuş yasağından önce gelenlerin 14 gün süreyle evden çıkmamaları ve her hangi bir hastalık belirtisi durumunda yetkililere haber vermesi istendi.

Uçuş yasağından önce ülkeye girenlerin nasıl bir kontrolden geçirildiği ise merak konusu oldu.

İngiltere’yle uçuş yasağından hemen önce Londra'dan İstanbul'a gelen PC1170 uçuş sayılı uçakta bulunan Cansu Koç, 16 Mart Pazartesi günü Londra Stansted Havaalanı'ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na indi. Koç'un Türkiye saati ile 16 Mart Pazartesi günü saat 16:55 civarı pasaport girişi yapıldı. Koç, Londra'dan İstanbul'a kadar uzanan yolda alınan önlemleri, İngiltere'deki durumu Tükenmez Haber'e anlattı.

Uçakta koronavirüs salgınına karşı kısa bir bilgilendirme yapıldığını söyleyen Koç, "Yolculara bir form dağıtılacağı ve bu formu doldurup imzalamamız gerektiği söylendi" dedi.

Pasaport kontrolü sırasında polisin kendisine son 14 gün içerisinde İngiltere'den başka bir ülkede bulunup bulunmadığını sorduğunu belirten Koç, "Biz uçakta doldurulan formlar ve polis kontrolü dışında herhangi bir kontrol hissetmedik. Herhangi bir sağlık ekibi tarafından ateşe bakma, kan alma gibi bir tıbbi müdahalede bulunulmadı" dedi.

'ANTİBAKTERİYEL BULAMIYORDUK'

- Salgınla ilgili İngiltere'deki durumu özetler misniz bize? Neler oldu orada?

İngiltere'de koronavirüs salgını için iki çeşit insan tipi oluştu diyebilirim. Bir grup insan çok sakin kalıp herhangi bir önlem almaya dahi gerek duymadan normal yaşantısına devam etti. Restaurantlar, kafeler, AVM’ler son bir haftaya kadar hâlâ kalabalıktı. Aslında birçok insan bu şekilde davranmaya devam etti diyebiliriz. Bir grup insan da fazla panik yaptı. Marketlerde; tuvalet kağıtları, el sabunları, temizlik malzemeleri, makarna, un vb. yiyecek malzemeleri tüketip bilinçsiz bir stok oluşturdu.

Son bir hafta içinde insanlar öncesine nazaran daha çok bilinç sahibiydi. Bazı bölgelerde sokaklar biraz daha sakinleşti. Mağazalara, restaurantlara, kafelere daha az insan gidiyordu. Marketlerde neredeyse çoğu raf bomboştu. Antibakteriyel bulamıyorduk. Birçok insan evine çekilmeye başlamıştı, Londra'nın bazı bölgelerinde bu durum daha belirgindi.

'UYMAMIZ GEREKEN EKSTRA BİR KURAL SÖZ KONUSU DEĞİLDİ'

- Evden çıkıp havaalanına gidene kadarki süreçte ne oldu?

İngiltere’de devlet eli ile henüz bir önlem alınmadığı için orada havaalanına giderken veya havaalanında olduğumuz süre zarfında uymamız gereken ekstra bir kural söz konusu değildi.

'UÇAKTA BİR HEPİMİZE BİR FORM DAĞITILDI, PERSONEL ELDİVEN VE MASKE İLE ÇALIŞIYORDU'

- Uçakta alınan herhangi bir önlem var mıydı?

Uçağa bindiğimizde öncelikle koronavirüs salgınına karşı kısa bir bilgilendirme yapıldı. Yolculara bir form dağıtılacağı ve bu formu doldurup imzalamamız gerektiği söylendi.

Formu uçakta bulunan herkesin doldurması zorunluydu. Formu indiğimiz zaman Türkiye’de yetkililere vereceğimiz söylendi. Bizde formu doldurduk. Sorularda kişisel bilgiler kısmı, uçuş numaramız, Türkiye’de hangi bölgeye gideceğimiz, COVİD-19 belirtisi (ateş, nefes darlığı, öksürük, boğaz agrısı) hisseddip hissetmediğimiz veya bu şüphe ile incelenen birisiyle iletişime geçip geçmediğimiz şeklinde soruların olduğu bölümler yer alıyordu. Hava şirketi çalışanları aralıklarla ıslak mendil dağıtımı yapıyorlardı yolcular için. Kendileri de eldiven ve maske ile çalışıyorlardı. Zaten birçok yolcuda da maske ve eldiven vardı.

'BİR POLİS FORMU ALIP YÜZÜMÜ İNCELEDİ VE KAPIYI AÇTI'

- Uçaktan inince ne oldu?

Uçaktan içeri doğru geçtiğimiz kısımda sağlık ekipleri yer alıyordu. Ama herhangi bir müdahalede bulunulmadı kimseye.

Pasaport kontrolü alanının önünde bir polis kapıda uçakta doldurduğumuz formlara bakmak istedi. Tek tek herkesin formu incelendi ve geri verildi. Pasaport kontrolü sırasında polis bana son 14 gün içerisinde İngiltere’den başka bir ülkede bulunup bulunmadığımı sordu ve yüzümü inceledi. Bende bulunmadığımı söyledim. Teşekkür ederek kapıyı açtı.

'HERHANGİ BİR KONTROL HİSSETMEDİK'

- Havaalanında ne oldu, nasıl bir kontrol var?

Biz uçakta doldurulan formlar ve polis kontrolü dışında herhangi bir kontrol hissetmedik. Lakin bazı insanlar havaalanlarında termal kameraların olduğu ve normal olmayan ateş, öksürük gibi bir durumun varlığında müdahale edildiğini söyledi.

'OLAĞANÜSTÜ BİR ÖNLEM YOKTU, EVİME GELDİM'

- Sonra çıkıp evinize mi gittiniz?

Herhangi bir sağlık ekibi tarafından ateşe bakma, kan alma gibi bir tıbbi müdahalede bulunulmadı. Havalananında termal kameraları hissetmedik ya da farketmedik. Benim gördüğüm ve bulunduğum zaman zarfında kimse için karantina işlemi yapılmadı. Yahut olağanüstü bir önlem alınmadı. Evime geldim.

'UÇUŞ YASAĞINDAN 2-3 SAAT ÖNCE GELDİM'

- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapmış olduğu açıklama ile İngiltere'ye yasak getirildiğini duyurdu, siz açıklamadan önce mi geldiniz? Ne zaman geldiniz?

Evet, açıklamadan 2-3 saat önce Türkiye’ye inmiştim. Son gelmiş uçak dahi olabilir geldiğimiz uçak. Sonraki uçuşlar iptal edilmiş.

16.03.2020 Pazartesi öğleden sonra Londra Stansted Havaalanı'ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'na indim. Aktarmalı olarak Adana Şakirpaşa Havaalanına devam ettim ve ailemin yanına Mersin’e geldim.

'TELEFONLA ARAYIP HERHANGİ BİR SEMPTOM OLUP OLMADIĞINI SORDULAR'

- 184 tarafından arandınız mı?

Bugün bir doktor tarafından arandım. Benim Türkiye hattım olmadığı için annemin telefonunu aradılar. 'Ayın 16'sında yurtdışından ülkeye giriş yaptınız değil mi?' diye sordu. Ben de 'evet' dedim. 'Nereden geldiniz?' diye sordu. Ben de İngiltere'den geldiğimi söyledim. 'Neredesiniz şu anda?' dedi, ben de evimde olduğumu söyledim. Herhangi bir semptom, belirti olup olmadığını sordu. Şu an için iyi olduğumu, herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledim. Annemin yurtdışında yaşayıp yaşamadığını sordu. Ben de onun Türkiye'de yaşadığını belirttim. Beraber aynı evde olduğumuzu, annemin de benden dolayı mümkün olduğunca dışarı çıkmadığını söyledim. 'Herhangi bir durum olursa, kendinizi kötü hissederseniz lütfen bu numaradan tekrar bana ulaşın. Evden dışarı çıkmayın, 14 günlük karantina sürenizi unutmayın' dedi.


PAYLAŞ