Koronavirüs | Hubei ve Vuhan'daki karantina kalkıyor

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile dünyada 16 bin 514 kişi hayatını kaybetti. Çin, koronavirüsün ortaya çıktığı Hubei eyaletindeki karantina kısıtlamalarını kaldırıyor. Yarından itibaren eyaletten çıkışlara izin verilecek. Küresel salgının ilk başladığı yer olan Vuhan'da da seyahat yasağı 8 Nisan Çarşamba günü kalkacak.

ÇİN SEDDİ ZİYARETÇİLERE AÇILIYOR

Ülkedeki yerel bulaş vakalarının düşmesiyle, Çin Seddi’nin bir bölümünün de yeniden ziyaretlere açılacağı belirtildi. İnternetten bilet almaları gereken ziyaretçiler, sağlıklı olduklarını doğrulayan bir belgeyle Çin Seddi’ne giriş yapabilecek. Gezi esnasında yüz maskesi takmak ve en az bir metre mesafeyi korumak zorunlu olacak.

PEKİN'DE ÖNLEMLER ARTTIRILIYOR

Bununla birlikte, Çin’e yurtdışından gelenler arasındaki koronavirüs vakalarındaki artış devam ediyor. Hubei’deki kurallar hafifletilirken, başkent Pekin dahil birçok kentte bu nedenle daha sıkı tarama ve karantina önlemleri alınıyor. Ülkede dün 78 yeni vaka tespit edildi. Bu vakaların 74’ünün ülke dışından geldiği açıklandı. ‘İthal’ vakaların bir gün öncesine göre iki kat artış gösterdiği belirtildi.

73 BİN KİŞİ İYİLEŞTİ

Pekin yönetimi, Kasım 2019’un sonlarında Wuhan’da ortaya çıkan yeni tür korona virüsü nedeniyle Hubei eyaletini karantinaya alarak sokağa çıkma yasağı getirmişti. Hubei’deki son verilere göre, toplamda 67 bin 801 vaka kaydedildi ve 3 bin 160 kişi virüs nedeniyle öldü. Çin genelindeyse neredeyse 82 bin kişi enfekte oldu, 3 bin 277 kişi öldü. 73 bin kişi ise iyileşti ve taburcu edildi.

Duvar


PAYLAŞ