3’üncü Yargı Paketine göre ilan alamayan gazeteler cezaevine alınmayacak

Koronavirüs salgını nedeniyle tekrar gündeme gelen ve Meclise sunulan 3'üncü Yargı Paketi kapsamındaki infaz düzenlemesine Basın İlan Kurumu'ndan (BİK) reklam alamayan gazetelerin cezaevlerine alınmamasını öngören bir madde eklendi.

Düzenlemeye tepki gösteren CHP PM üyesi İlhan Cihaner, "Basın İlan Kurumu'nun ilan ve reklam mekanizmasını sopa gibi kullandığı çok açıktı. BİK’in üstü örtülü sansür mekanizması olarak çalıştığını biliyorduk" dedi. Cihaner, karara tüm gazetelerin karşı çıkması gerektiğini belirtti.

Gazeteciler ve siyasi tutukları kapsamamakla ve cinsel suçlar ile uyuşturucu suçlarına ceza indirimi getirmesiyle eleştirilen 3'üncü Yargı Paketindeki düzenlemeye "Süreli ve süresiz yayınlardan yararlanma hakkı" başlığı altındaki bir maddede "Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası (ISSN) veya Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) almayan süreli ve süresiz yayınlar ile Basın İlan Kurumu aracılığıyla resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunmayan gazeteler ceza infaz kurumuna kabul edilemez" kararı yer aldı.

Düzenlemenin bu şekliyle kabul edilmesi durumunda BİK'ten resmi ilan almayan gazeteler cezaevlerine alınmayacak.

'İKTİDARDAN BİR FIRSATÇILIK VE ATI ALIP ÜSKÜDAR’A GEÇME KLASİĞİ DAHA'

Düzenlemenin ilgili bölümünü Twitter hesabından paylaşan CHP Parti Meclisi Üyesi ve Hukukçu İlhan Cihaner, "İktidardan bir fırsatçılık ve atı alıp Üsküdar'a geçme klasiği daha! Ne ilgisi varsa İnfaz Yasa teklifine/çalışmasına, Basın İlan Kurumu'ndan ilan ve reklam almayan gazetelerin cezaevlerine alınmasına yasak getirilmesi hükmü konulmuş" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Evrensel'den Gözde Tüzer'in haberine göre, Cihaner, "Bu kabul edilebilir değil" diyerek kararın, yargının baypas edilmesi anlamına geldiğini sansür olduğunu ifade etti.

Bu şekilde Basın İlan Kurumu'nun cezaevi idarelerine müdahale ettiğini belirten Cihaner, “Basın İlan Kurumu'nun ilan ve reklam mekanizmasını sopa gibi kullandığı çok açıktı. Aynı kriter uygulandığında daha ağır yaptırımlara maruz kalması gereken hükümete yakın yayın organları görmezden geliniyorken, sadece muhalif olan gazetelere suçlamaların getirilmesi BİK’in siyasi mekanizma olarak çalıştığının bir göstergesi. BİK’in üstü örtülü sansür mekanizması olarak çalıştığını biliyorduk” dedi.  

İnfaz düzenlemesine konulan hükümle beraber bu durumunun Basın İlan Kurumu'nu cezaevi idaresinin bir parçası haline getirdiğini söyleyen Cihaner, "Cezaevi idaresinde, verilen her türlü karar, infaz hakimleri ya da cumhuriyet savcılarının denetimine tabidir, onların sorumluluğundadır. Şimdi BİK fiili olarak bir gazeteye ilan ve reklam vermediği zaman, bu aynı zamanda cezaevlerine de gazetenin sokulmaması anlamına geliyor" diye konuştu.


PAYLAŞ