Koronavirüs hastalığını atlatan belediye başkanı: Sigarayı bırakın

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısıyla gördüğü tedavinin ardından sağlığına kavuşan Ordu'nun Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan, sigarayı bırakma çağrısı yaptı.

Tandoğan 15-16 gün önce şüphe üzerine Kovid-19 testi yaptırdığını ve sonucun pozitif çıktığını söyledi.

Tandoğan, 12 gün hastanede yattığını, ardından taburcu edildiğini belirterek, "15 gün daha 'evde kendini izole et' dediler. Evdeyim, yanımda kimse yok. Tek başıma köyde kalıyorum” dedi.

Herhangi bir şikayeti kalmadığını dile getiren Tandoğan, “Bende çok ateş değil ama aşırı derecede ağrı yaptı. Eklemlerim, kaslarım, sırtımda ağrı oldu. Şu anda ağrılarım gitti. Hatta bel fıtığı vardı, ondan sandım ama şu anda o ağrılarım gitti, kalmadı. Bende başka sendrom göstermedi. Hafif bir öksürük geldi ama o da uzun sürmedi, 3 günde bitti” şeklinde konuştu.

‘SİGARA İÇMEMENİN FAYDASINI GÖRDÜM’

Tandoğan, vatandaşlara sigarayı bırakmaları çağrısında bulunarak, "Burada en önemli etken hayatımda hiç sigara içmemem, doğru, düzgün beslenmem, vücut direncimin yüksek olması. Bunlar beni dirençli yaptı. Sigara içmemenin büyük faydasını gördüm" ifadelerini kullandı.

Koronavirüse karşı alınacak önlemler arasında tütün, elektronik sigara ve nargile kullanımına son verilmesi olduğu yönünde birçok açıklama yapılmıştı.

BİLİM KURULU ÜYESİ, ‘COVİD-19’UN SİGARA İÇENLERE ETKİSİ DAHA FAZLA’ DEMİŞTİ

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Füsun Öner Eyüpoğlu, koronavirüsün sigara içen kişilerde etkisinin daha fazla olduğunu belirterek "Sigara içenlerde akciğer hücreleri yüzeylerinde gelişen değişiklikler sonucunda koronavirüslerin solunum yolu hücrelerine girişi kolaylaşıyor" demişti.

DSÖ: ELDEKİ VİRÜSÜN AĞZA GEÇME OLASILIĞINI ARTTIRIYOR

Dünya Sağlık Örgütü de "Sigara içmek, parmakların (muhtemelen kontamine olmuş sigaraların) dudaklarla temas etmesi anlamına gelir, bu da eldeki virüsün ağza geçme olasılığını artırır" açıklamasını yapmıştı.

Tükenmez Haber, AA


PAYLAŞ