Covid-19’un medyatik bakanları: Bizleri kim bilgilendiriyor?

Pandemi nedeniyle birçok ülkede ‘acil durum’ ilan edildi. Kamu kurumlarının aldığı önlemler ise anında halka ulaştırılmaya çabalanıyor. Toplumu bilgilendirmekle yükümlü bakanlar, sağlık uzmanları, bilim insanları ise her gün kameraların karşısına geçiyor.

Euronews’ten Hüseyin Koyuncu, Covid-19'un en çok görüldüğü ülkelerde pandemi hakkındaki önemli bilgiler aktaran kişileri derledi.

ÇİN- ZHONG NANSHAN

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) çıkış yeri Çin olduğu için yerel halkın yanı sıra bütün dünya Pekin hükümetinin yapacağı açıklamalara kilitlenmişti. 2003'te Çin'in SARS salgını hakkında sansür uyguladığı iddialarının ardından bu kez yönetim şeffaf bir politika gütmeyi tercih etti. Bunun için Çin'in bilgi kaynağının Zhong Nanshan olması mantıklı bir seçimdi.

Ulusal Sağlık Komisyonu'nun başına getirilen ve sağlık konularında hükümete danışmanlık yapan 83 yaşındaki epidemoloji uzmanı, Çin'de SARS salgınını bitiren kişi olarak tanılıyor.

2003'te SARS krizi sırasında Pekin baskın bir sansür uygularken, Zhong Nanshan açık açık durumun ciddiyeti konusunda önemli açıklamalarda bulunmuştu. Pekin yönetimine rağmen yaptığı bu açıklamalar sonrasında Zhong, SARS ile mücadelede kilit isim haline gelmişti.

Zhong Nanshan'ın siyasi çıkarları gözetmeksizin bilim adına açık sözlü olması, Pekin için hem kamuoyu hem de yurt dışından sansür şüphesini ortadan kaldırmak için "doğal seçim" haline geldi.

Zhong Nanshan, Covid-19 konusunda virüsün insandan insana bulaştığını açıklayan ilk bilin insanı. Ayrıca virüsün hayvandan kaynaklandığından kesin emin olmazken, koronavirüsün Çin'den çıktığını doğruladı.

Zhong, ülkelerin gerekli önlemleri alması durumunda, "haziranda salgının bitmesinin beklenebileceğini düşünüyorum" ifadesini kullandı.

ABD- ANTHONY FAUCİ

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Yöneticisi Dr. Anthony Fauci dünyaca ünlü bir bulaşıcı hastalıklar uzmanı. Amerikalılar, Covid-19 salgını ile birlikte ABD Başkanı Donald Trump'ın otoritesini tehdit etmeden, farklı fikirleri savunan nitelikli ve bir o kadar nazik bir bilim insanı ile tanıştı.

Mesela salgının ilk etaplarında Trump hastalığın etkilerini küçümseyerek, fazla zarar görmeden çok kısa bir sürede bunun üstesinden geleceklerini iddia ederken, Fauci durumun zannedildiğinden çok daha ciddi olduğunu vurgulayarak önemli tedbirlerin alınması çağrısında bulunmuştu.

Fauci, neredeyse her akşam, Trump'ın açıklamalarının hemen ardından salgınla ilgili toplumu bilgilendirmek için basın açıklamasında bulunuyor. Trump'ın aksine oldukça sakin bir tutumla en önemli ve güvenli bilgileri paylaşan Fauci'nin açıklamaları belki gün içinde en çok beklenen konuşma haline geldi.

Bu durum için 79 yaşındaki bilim insanı, "Aslında bıçak sırtında yürüyorum, Başkana duymak istemediği şeyler söylüyorum ve bazen de kamuoyuna farklı görüşlerimi belirtmek zorunda kalıyorum" dedi.

Anthony Fauci, AIDS'ten Ebola'ya kadar birçok hastalığa karşı mücadelede, halka güvenilir bilgi sağlama kaygısıyla öne çıkan bir isim. Küresel sağlık krizine rağmen polemiklerden uzak kalmayan Trump'ın yanında Fauci gibi bir ismin olması ABD için önemli.

ABD'de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bini aştı

TÜRKİYE- FAHRETTİN KOCA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca özellikle sosyal medyada aktif olmasıyla son zamanlarda Türkiye'de en çok takip edilen isimlerden biri oldu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan bakan, aynı zamanda Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı, Medipol Hastanesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi’nin kurucusu.

Bakan Fahrettin Koca'nın televizyonlardaki canlı açıklamalarının yanı sıra özellikle Twitter'de yaptığı açıklamalar dikkat çekti. İlk pozitif vakanın görüldüğü günden bu yana da süreçle ilgili son durumu aktaran Bakan Koca gelişmeleri gün gün aktarmaya devam ediyor.

Türkiye’de henüz resmi olarak koronavirüs vakasının bulunmadığı 10 Mart’ta Twitter’da 391 bin takipçisi olan Koca’nın takipçi sayısı bugün 4,5 milyona ulaştı.

Türkiye'de halk, pandemiyle ilgili bilgileri doğrudan Fahrettin Koca'dan almayı tercih ediyor. Koca'nın açıkladığı verilerin yanı sıra, alınan önemlerle alakalı verdiği bilgiler memnuniyetle karşılanıyor.

Ayrıca bu süreçte Koca bizzat kendisi bazı hastaları takip etti. 17 Mart'taki açıklamasında bakan, "Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekimim. Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın takip eden kişilerdenim" ifadesini kullanmıştı.

ALMANYA- CHRİSTİAN DROSTEN

Berlin Charite Viroloji Enstitüsü Başkanı Christian Drosten, pandemi hakkında halkı bilgilendirmek için günlük, radyo ve televizyonlarda açıklamalarda bulunuyor. Koronavirüsle mücadelede Berlin hükümetinin en önemli danışmanlarından biri ve Almanya’nın salgınla mücadele etmek için geliştirdiği politikalarda önemli rol oynuyor.

Drosten konuştuğundan Almanya Başbakanı Angela Merkel bile not alıyor. Drosten, Covid-19'un Avrupa'da başladığı dönemlerde sosyal mesafenin korunması, izolasyon gibi önemlerin alınması çağrısında bulunan ilk Avrupalı bilim insanlarından biriydi.

Ayrıca, ölümleri engellemek için Almanya'nın maksimum kapasitede test yapma fikri de Drosten'den geliyor. Ayrıca Donald Trump'ın, hava sıcaklıklarının artmasının, virüsün etkisinin ve yayılma hızının azalmasında rol oynayabileceği iddiasını reddetmişti. Drosten, Almanya’da yapılan çalışmaların sonuçlarında, koronavirüsün yayılması ya da etkisinin hava sıcaklıklarının artmasıyla azalacağına ilişkin bir bulguya rastlanmadığını söylemişti.

İTALYA – ANGELO BORRELLİ

Dünyada Covid-19 salgınında en çok can veren ülke İtalya'da en az 17 bin hasta bu süreçte hayatını kaybetti.

Her akşam saat 6:00'da, ıssız meydanlarda çanlar çalmaya başlarken, İtalyanlar Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli'yi dinlemek için ekranlarının başına geçiyor.

55 yaşındaki eski muhasebeci, bu kriz sürecinde sağlıkçı olmayan nadir sözcülerden biri. Kısa bir "buonasera"dan (iyi akşamlar) sonra, Borrelli mesleğine uygun bir şekilde herkesi korkutan ölüm ve vaka sayılarını veriyor.

Fakat onu uzun yıllardır tanıyan İtalyanlar Borrelli'yi, erişilemez bir elitin temsilcisi olarak değil de kendilerinden biri gibi görüyor. Sıkça depremlerin olduğu İtalya'da genelde afetlerle ilgili açıklamaları yine Borrelli yapıyor.

Açıklamalarında halka paniğe kapılmama tavsiyesinde bulunan İtalyan yetkili, 1 Nisan'da yaptığı açıklamada karantina sürecinin "korkuların ve endişelerin içselleştirilmesine" yol açacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

İSPANYA – FERNANDO SİMON

Bu süreçte, İspanya'nın en önemli bilgi kaynağı Dr. Fernando Simon. İspanyollar için Sağlık Acil Durumları Merkezi Müdürü Dr. Fernando Simon'un açıklamaları hayatını bir öneme sahip.

57 yaşındaki epidemoloji uzmanı Covid-19 ile mücadele ederken virüsten enfekte oldu ve kendini karantinaya aldı. Fakat güçsüz gözükse de Simon düzenli olarak odasından video konferans aracılıyla halkı bilgilendirmeye devam etti.

Ayrıca diğer hastalar bazen 4 gün beklerken kendisine hızlı bir şekilde Covid-19 testi yapıldığı için halktan özür dilemişti. Simon'un rahat ama aynı zaman pedagog anlatım şekli İspanyolların beğenisi kazandı.

Latin Amerika'da, Afrika'da, Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü bünyesinde sağlık görevleri yürüten Simon'un ilk kriz yönetimi değil. Bugün kadar takip edilmese de Simon 2014 yılındaki Ebola salgını için de halkı bilgilendiriyordu.


PAYLAŞ