Sağlık Bakanlığı'ndan otopsi uyarısı: Akciğer ve diğer organlarda koronavirüs bulunabilir

Sağlık Bakanlığı hazırladığı enfeksiyon kontrol önlemleri kapsamında, koronavirüs salgını nedeniyle otopsilerde alınması gereken tedbirleri de güncelledi.  Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 2 bin 706 kişi hayatını kaybetti.

'AKCİĞER VE DİĞER ORGANLARDA VİRÜS BULUNABİLİR'

Bakanlık, kesin ya da olası Covid-19 ölümlerinde otopsi yapılmamasını, kararın mümkün olduğunca muayeneyle verilmeye çalışılmasını önerdi. Bakanlık otopsinin gerekli olduğu durumlarda negatif basınçlı salonların kullanılmasını istedi. Koronavirüs ölümlerinde, akciğer ve diğer organlarında virüs bulunabildiğine işaret eden bakanlık, otopsilerin mümkünse negatif basınçlı salonlarda, mümkün değilse iyi havalanan bir odada gerekli koruma önlemleri alınarak yapılmasını istedi.

'OTOPSİ YAPILMAMASI ÖNERİLİR'

"Kesin ya da olası Covid-19 ölümlerinde mümkün olduğunca ölü muayenesi ile karar verilmeye çalışılması, otopsi yapılmaması önerilir" ifadesinin yer aldığı açıklamada diğer tedbirler ise şöyle sıralandı:

- Otopside mümkün olan en az sayıda kişi görev almalı.

- Otopsiyi yapan kişi, su geçirmez önlük, N95 ve FFP2 maske, gözlük, yüz siperliği, çift eldiven maskeleri içeren kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanmalı.

- Ceset torbasının dışı çamaşır suyu ile dezenfekte edilmeli.

- Otopsi sırasında kullanılan malzemeler otopsiden hemen sonra mutlaka temizlenmeli ve steril edilmeli.

- Otopsinin yapıldığı çevresel yüzeyler önce su ve deterjanla temizlenmeli. Temizlik sonrası en az 10'da bir oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla ya da yüzde 70 alkol, yüzeyde en az 1 dakika tutularak dezenfekte edilmeli. Hastanelerde kullanılan yüzey dezenfektanları ya da klor tablet, ürün talimatlarına uygun olarak kullanılabilir.

- Personel, dezenfeksiyon solüsyonlarını hazırlarken ve kullanırken solunum ve göz koruması dahil uygun kişisel koruyucu ekipman kullanmalı.

- Otopside ortaya çıkan atıklar, tıbbi atık yönetmeliğine uygun bertaraf edilmeli.

AA


PAYLAŞ