Bakan Selçuk açıkladı: Uzaktan eğitim uzatıldı

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından bakanlıklar tarafından önlemler alınmaya başlandı. Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında 23 Mart Pazartesi günü uzaktan eğitim başlamıştı.

UZAKTAN EĞİTİM YARIN SONA ERİYOR

Koronavirüs salgını nedeniyle 23 Mart'ta başlayan uzaktan eğitim yarın sona eriyor. Daha önce bu sürenin uzatılabileceğini ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bugün kameraların karşısına geçti.

'31 MAYIS'A KADAR DEVAM ETTİRİLMESİ KARARLAŞTIRILMIŞTIR'

Selçuk’un açıklamalarından başlıklar şöyle:

"16 Mart 2020 itibariyle okullara ara verme ile birlikte bir hafta gibi kısa bir süre içinde uzaktan eğitimi hayata geçirdik. Salgının başladığı tarihten itibaren uzaktan eğitime geçmenin faydalarını da görüyoruz. Uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam etmesi kararlaştırılmıştır. Uzaktan eğitim şu anda elimizdeki tek seçenek. Tüm çocuklarımızdan ve velilerimizden ricam uzaktan eğitime sıkıca tutunmaları.

'EĞİTİME YENİ BİR ZAMAN BOYUTU DA KAZANDIRMIŞ OLDUK'

Sınavlara hazırlanan öğrenciler en hassas olduğumuz konudur. 11 ve 12. sınıfta eğitim gören öğrencilerimizin yapay zeka destekli eğitim sistemine yoğun talebi var. EBA akademik destek platformuna kayıt olan öğrenci sayısının 1 milyona yaklaştığını söyleyebilirim. 13 Nisan 2020’den itibaren EBA canlı sınıf uygulamasında ilk 15 günde ders sayısı 650 bini aştı. Bu derslerin sadece 150 bini ilk hafta yapıldı, ikinci hafta ise bu ders sayısı 500 bin oldu. Bu derslerin yaklaşık 200 binini ise hafta sonu yaparak eğitime yeni bir zaman boyutu da kazandırmış olduk.

'SINIF GEÇME İÇİN 1. DÖNEM NOTLARI GEÇERLİ OLACAK'

Sınıf geçme için 1. dönem notları geçerli olacak. 1. dönemde alınan notlar geçerli olacak. Not ortalaması kaç olursa olsun bir üst sınıfa geçecekler. İkinci dönemde not verilmesi söz konusu değil. Öğrencilerimiz sıkıntıya girmesinler."

2 BİN 992 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye'de koronvirüs nedeni ile 2 bin 992 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 114 bin 653 kişiye koronavirüs teşhisi konuldu.

Tükenmez Haber, AA, Duvar


PAYLAŞ