Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Pik döneminde olduğumuzu söyleyebilirim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu toplantısı ardından açıklama yaptı. Koca, salgının seyrine ilişkin yaptığı yorumda "Pik döneminde olduğumuzu söyleyebilirim. Düşüş trendine girdiğini görüyoruz. Bunun kalıcı olması önemli" dedi. Koca açıklamasının devamında salgındaki vefat oranında Türkiye'nin Avrupa ülkeleri içinde en düşük orana sahip olduğunu söyledi. Koca, vakaların yüzde 60'ının İstanbul'da olduğunu da belirtti.

'NEREDE HAYALİ ÖLÜMLER?'

Koca, Geçtiğimiz günlerde Ekrem İmamoğlu'nun da dile getirdiği vefat oranlarında ortaya çıkan farkla ilgili yapılan haber ve tartışmalara ilişkin açıklamasında ise şunları kaydetti:

"Soru gelmedi ama gündem konusu olan ölümle ilgili. Siyasetin malesef konusu yapılmaya başlandı. Burada her rakamın bir can olduğunu unutmayalım. Bu rakamların izlenebilirliği mücadelede en önemli payı olan vatanadaşlarımızdan kısıtlanamaz. Ölüm raporlarını hazırlayan, imza atanlar gurur kaynağımız olan hekimlerimiz. Ben bugün itibariyle 1 Ocak-29 Nisan ölüm sayısı 160 bin 888. 2020 için yani 1 Ocak-29 Nisan 2020; 163 bin 91. Aradaki fark 2 bin 303. Beklenen ölümden bahsetmiyorum. Nüfus artışı nedeniyle son 5 yılda 2.89 gibi bir artıştan daha bahsetmiyorum. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden canlarımızın sayısı kaç? 2 bin 992. Nerede bu hayali ölümler? Lütfen bu konuyu istismar etmeyelim.

'16 NİSAN'A KADAR PCR POZİTİF VAKALARIN BİLDİRİLMESİ ŞEKLİNDE TANIM YAPILMIŞTI'

Biz DSÖ'nün kodlamasıyla, bütün dünyanın verdiği şekliyle pozitif olan vakaları bildiriyoruz. Ama şüpheli gördüğümüz, PCR'ı negatif olanların tedavisini aynı şekilde uyguluyoruz. DSÖ, 16 Nisan'a kadar PCR'ı pozitif olan vakaların bildirilmesi şeklinde kod tanımlaması yapmıştı. Bu tarihten sonra ise PCR'ı yapılmayan şüphelendiğiniz vakalara kod tanımlaması ilave edildi. Ülkemiz içinde PCR'ı yapılmayan vaka varsa ve şüpheliyse biz onu da zaten pozitif görür, bildirmiş oluruz.

'GENEL BİR KURAL'

Dolayısıyla PCR'ı yapılmış, negatif olan vakayı başka sebepler olabilir mi diye araştırmalı, PCR yapıldıysa bildirilmeli şeklinde genel bir kural. Bununla ilgili biz DSÖ'ye bir yazı yazdık. 'Yanlış mı yapıyoruz' diye. Bize gelen yazıda 'bununla ilgili bir sorun olmadı' denildi. Yılı aylara bölerek, günlere bölerek sayıların verilmesi hiçbir şekilde doğru değildir. Biz ilk 4 ay bütün ortalama yüzde 32'yken ilk 4 ay ölüm vakaları yüzde 34'lerde. Bazı dönemlerde 30 bin bazı dönemlerde 50 bin olabiliyor. Bunu da bilelim."

Koca'nın açıklamasından öne çıkan diğer kısımlar ise şu şekilde:

-83 milyon hep birlikte elde ettiğimiz başarının bazı nedenlerini, stratejisini ve detaylarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bakanlığımız operasyon merkezini ve Bilim Kurulu'nu 10 Ocak'ta kurduk. DSÖ'nün hastalığı pandemi ilan etmesinden 31 gün önce.

-Türkiye bu sınavdan şimdiye kadar yüzünün akıyla çıktı.

-Başarının tamamını özetleyecek olursam üç madde sırayalabilirim. Tedbir, tespit, hızlı tedavi.

'FİLYASYON EKİBİ SAYIMIZ 5849'

-Görev yapan filyasyon ekibi sayımız 5849'dur. Bu ekipler hastaların temas zincirinde yer alan 468 bin 390 kişi tespit etmiştir

-Koronavirüsle mücadelemizde temaslıları gözetim altında tutuyoruz. Tedavisi hastane şartlarında yapılması gereken hiçbir vakayı evine göndermedik. Durumu stabil olan hastaların gözetimi aile hekimleri vasıtasıyla evde yapılıyor.

-Covid-19 hastaları için uyguladığımız başarısı artık kanıtlanmış yöntem, hekimlerimiz tarafından geliştirilen bir yöntem olmuştur.

-Türkiye'de vakaların pnömaniye dönüşme oranında yüzde 70'ten yüzde 15'e bir düşüş gerçekleşmiştir.

-Dünyadaki uygulama yoğun bakım hastalarının ventilatöre erken bağlanması yönünde fakat deneyimlerimiz bize tersinin yararlı olduğunu gösterdi. Artık hastalarımızı ventilatöre ileri aşamada bağlıyoruz. Yoğun bakım hastalarımızı erken aşamada entübe etmiyoruz.

-Salgındaki vefat oranı ile ülkemiz Avrupa ülkeleri içinde en düşük orana sahiptir, dünyada sekseninci sırada yer almaktadır.

-Son 24 saatte iyileşen hasta sayısının yeni tanı koyulan hasta sayısından iki kat fazla olduğu noktadayız.

-Koronavirüse karşı kazandığımız başarıyı üç faktör belirlemiştir. İlki sizsiniz. Size minnettarım. İkincisi, filyasyon yöntemi. Üçüncüsü tedaviye olabildiğince erken başlamamız ve ilaç kullanımında farklılık ortaya koymamızdır. Çığır açıcı uygulamaya gitmemizdir.

'BEŞİNCİ HAFTADA SALGININ SEYRİ DEĞİŞTİ'

-Beşinci haftada hastalığın seyri değişti. Başarı tedbirleri terk edeceğimiz anlamına gelmiyor. Hastalık bitmedi mücadele devam ediyor. İnanıyoruz ki her gün bir önceki günden daha iyi olacak.

-(Normalleşmeyle ilgili soru) Normalleşmenin nasıl yapılacağı ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. 

-65 yaş üstü büyüklerimizi Bilim Kurulu'nda konuştuk. Hiç olmazsa 'gezme serbestisi olur mu?' diye konuştuk. Ama daha netleşmedi.

-Pik döneminde olduğumuzu söyleyebilirim. Düşüş trendine girdiğini görüyoruz. Bunun kalıcı olması önemli.

-Vakalarımızın yüzde 60'ı İstanbul. Hiçbir Avrupa ülkesine benzemiyor. Bir arada yaşamanın fazla olduğu kent olduğunu biliyoruz. Buna rağmen vakanın kontrol altına almak büyük bir başarıdır.

'ENFEKTE OLAN SAĞLIK ÇALIŞANI 7 BİN 428'

-Enfekte olan sağlık çalışanlarımızın çalışanı fazla oluyor. Toplam birilerinin söylediği kadar değil daha fazla. 1 milyon sağlık çalışanı içinde enfekte olan sayısı 7 bin 428. Vakalarımız içindeki oranı yüzde 6.5'e yakın. Avrupa'da ortalama yüzde 10-11'lerde.

-Biz vatandaşın maskeye para vermesini istemedik. Maske ile ilgili herkese kod gönderiliyor. Bu kodla maske alınıyor. Kendilerine kod gitmemiş olan vatandaşlarımızın eczaneye gitmelerine gerek yok. Kod geldiği takdirde eczaneye gitmeleri gerekiyor. Ben maskeyle ilgili şu an satışla ilgili değil daha çok ücretsiz olmasını düşündüm.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ