Koronavirüs | Yönetenlerin sınavı: Votka, sauna, üzerlik otu, dut pekmezi, bal ve limon...

DENİZCAN AKAR


TÜKENMEZ HABER - Yeni tip koronavirüs, Çin'de ortaya çıktığı ilk günden itibaren ülkeler pandemiye karşı farklı stratejiler benimsedi. Bazı ülkelerin liderleri salgına karşı bilimsel temeli olan, kanıta dayalı açıklamalarla halka güven vermeye gayret ederken bir kısmı ise bilmediği bir konu hakkında görüş belirtmekten çekinmedi. Liderlerin kasıtlı veya kasıtsız olarak yaptıkları bilimle çelişen açıklamalar, halkta rehavete yol açarak koronavirüs tedbirlerin gevşemesine neden oldu.

İKİ İSİM ÖNE ÇIKIYOR

Peki hangi ülke liderleri koronavirüs konusunda bilimsel kanıta dayalı olmayan, yanlış bilinen, şüpheli veya çarpıtılmaya müsait olan konularda açıklamalarda bulundu? Öne çıkan iki isim Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro.

LUKAŞENKO

Koronavirüs vakalarının en yoğun görüldüğü yerlerden olan Avrupa'da bir ülke olan Belarus'ta hayat neredeyse normal akışında devam ediyor. Başkanı Lukaşenko'nun koronavirüs konusunda açıklamaları da dikkat çekiyor.

"Koronavirüsü votka ve sauna ile defedeceğiz"

Lukaşenko bu açıklamasının devamında iş saatleri dışında günde 50 ml votka içmesini ve bunun da tamamen Dünya Sağlık Örgütü tavsiyeleri ile uyumlu olduğunu ileri sürdü.

Lukaşenko ölümlerin kaynağının koronavirüs olmadığıyla ilgili açıklaması da tartışmalı bulundu:

"Ülkemizde koronavirüsten bir kişi bile ölmedi. Bir kişi bile. Ölenler sahip oldukları bir grup kronik hastalıktan dolayı öldüler"

‘HİÇ KİMSE KORONAVİRÜSTEN ÖLMEYECEK’

Lukaşenko'nun diğer açıklamaları ise şu şekilde:

"Ülkemizde hiç kimse koronavirüsten ölmeyecek. Bunu açıkça duyuruyorum. Bu benim inancım sadece geçmiş yıllardaki analize dayanmıyor. Bizim tecrübemiz var. Bizim tecrübemizden, Çin’in, ABD’nin, Avrupa’nın tecrübesinden yola çıkarak nasıl çalışılacağını görüyoruz. İnsanları kurtaracak ilaç kombinasyonunu bulduk. Bu yüzden her kişi için mücadele etmeyeceğiz, savaşacağız. Eğer bu insan kendini bırakmadıysa kesinlikle iyileşecektir"

‘TANRI'NIN BİZE TOKADI’

"Tanrı, çevreye, olması gereken kriterlere hiç uymayan yaşam tarzına iğrenç bir şekilde davrandığımızı gördü ve tokat attı. Bu yüzden attığımız bu adımlarla durumu dengeleyemezsek de en azından kendimizi ve yakınlarımızı korumaya çalışıyoruz"

‘KRONİK HASTALIKLARDAN ÖLDÜLER’

"Ülkemizde koronavirüsten bir kişi bile ölmedi. Bir kişi bile. Ölenler sahip oldukları bir grup kronik hastalıktan dolayı öldüler"

‘TRAKTÖR HERKESİ İYİLEŞTİRECEK’

"Traktör herkesi iyileştirecek, Tarlalar herkesi iyileştirir"

BOLSONARO

Bilimle çelişen açıklamalarıyla adından sıkça söz ettiren liderlerden biri de Brezilya'nın Devlet Başkanı Jair Bolsonaro. Bolsonaro, salgını hafife aldığı için ülke genelinde tencere ve tavalarla protesto edildi.

‘KÜÇÜK BİR GRİP’

Bolsonaro'nun en tartışmalı açıklamalarının başında koronavirüs önlemleri konusunda 'histeri ve kuruntu' şeklinde açıklaması geliyor. Bolsonaro hastalığı tarif ederken de 'küçük bir grip' demişti.

TWİTTER VİDEOLARINI KALDIRDI

Geçtiğimiz günlerde Bolsonaro'nun Twitter'da paylaştışığı iki video da bilgi kirliliği yaratarak kamu sağlığını tehlikeye atması gerekçesiyle kaldırılmıştı.

Bolsonaro paylaştığı videoda alışveriş merkezine giderek insanlara alışverişe devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Diğer videoda ise şu ifadelerde bulundu:

"İnsanlardan duyduğum şey çalışmak istedikleri. Başından beri söylediğim iki şey var: Dikkatli olacağız ve 65 yaş üstü kişiler evde kalacak"

TRUMP: DEZENFEKTANI VÜCÜDUN İÇİNE ENJEKTE ETMENİN BİR YOLU YOK MU?

Şu an koronavirüs salgınının merkezi durumunda olan ABD'de ise ABD Başkanı Trump'ın 'dezenfektan' açıklaması günlerce konuşuldu.
Trump açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

"Dezenfektanın bir dakikada yok ettiğini görüyorum. Mesela şunu yapmanın bir yolu var mı? Vücudun içine enjekte etmek veya temizlik gibi. Çünkü akciğerlere ulaşıyor ve akciğerlere büyük zarar veriyor"

"Koronavirüs Çin'de laboratuvarda üretildi, bunun kanıtını gördüm"

MADAGASKAR'DAN BİTKİSEL KARIŞIM

Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina ise yeni tip koronavirüse karşı ürettiği ve 'bitkisel ilaç' diye sunduğu 'Covid Organics'i kameralar önünde içti. Rajoelina 'bağışıklığı güçlendirici' olduğunu söylediği karışımı savunmasız yurttaşlara ücretsiz, başkalarına ise düşük ücretle satacaklarını söyledi.

SENEGAL CUMHURBAŞKANI SİPARİŞ ETTİ

Rajoelina'nın içtiği karşısımı talep eden başka ülkeler de var. AA'nın Senegal yerel basınına dayandırdığı habere göre Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Madagaskar'dan karışımı sipariş eden ilk ülke olmuştu.

KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI FELİX THSİKEDİ: İLAÇLA İLGİLENİYORUZ

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi de Madagaskarlı mevkidaşını tebrik etmiş, ilaçla ilgilendiklerini ifade etmişti.

GİNE CUMHURBAŞKANI: BU KEŞFE GÜVENİYORUM

Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embaló da ülkesinde Covid-19'a yakalanan kişilerde ilacı kullanacaklarını belirterek, "Bu keşfe güveniyorum, Afrikalılar olarak Afrika'ya inanmalıyız." ifadesini kullandı.

JOHNSON: ÖNEMLİ OLAN EL SIKIŞMAMAK DEĞİL, ELLERİ YIKAMAK

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da koronavirüse yakalanmadan önce yaptığı açıklamada koronavirüsün insanlarla selamlaşırken tokalaşmasına engel olmayacağını söyledi. Johnson ayrıca, Covid-19 hastalarının tedavi edildiği hastaneye yaptığı ziyaret sırasında da herkesle el sıkıştığını, önemli olanın el sıkışmamak değil, tokalaştıktan sonra elleri yıkamak olduğunu belirtmişti.

KADİROV: LİMONU BAL VE SUYLA KARIŞTIRIN VE İÇİN

Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov koronavirüs tehlikesinin fazla büyütüldüğünü iddia etti. Geleneksel yöntemlerin küçümsenmemesi gerektiğini öne süren Kadirov şu tavsiyede bulundu:

"Limonu bal ve suyla karıştırın ve için. O zaman virüs size gelmez. Sarımsağınızı yiyin."

BERDYMUKHAMEDOV: ÜZERLİK OTU

Türkmenistan'da 13 Mart'ta bir hükümet toplantısına hitap eden Devlet Başkanı Gurbanguly Berdymukhamedov, 'üzerlik otu' olarak bilinen olarak bilinen bitkinin koruyucu özellikleri hakkında konuştu. Konuşma sonrasında faydalı olduğu düşünülen üzerlik otundan yapılan tütsüler, kamu binalarına yerleştirildi.

DUT PEKMEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da uçağındaki gazetecilerden birinin "Sizin koronavirüse karşı aldığınız bir önlem var mı?" sorusuna "Tabi bunu sağlıkçılar da söylüyor. Yine de üşütmeyin. Aman ateşe falan dikkat edin. Tabi bunlar belirtileri. Hepsinden öte kendinize güvenin. Gıdalarınıza dikkat edin. Bizim özel bazı tedbirimiz var mı derseniz, öyle bir tedbir inanın yok. Vücudu güçlü tutacağız. Bizim bazı arkadaşlar sağ olsunlar ara sıra dut pekmezi gönderirler. Ben her sabah bir kaşık dut pekmezi alırım. Çünkü kan yapar. Ağırlıklı olarak Erzurum’dan." şeklinde yanıt vermişti. Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra dut pekmezine olan talep artmış, fiyatları yükselmişti.


PAYLAŞ