1 Haziran’da başlayacak eğitimin taslak planında ayrıntılar belli oldu

Cumhurbaşkanlığı, Milli Eğitim bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda normalleşme sürecine ilişkin çalışmalar kapsamında okulların açılması ile ilgili senaryo taslağı hazırlandı.

Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre, yaşları itibariyle sosyal mesafe başta olmak üzere alınan tedbirlere tam olarak uyamayacakları değerlendirildiği için anaokul ve ilkokul öğencileri eğitime başlamayacak.

Kademeli açılmanın ardından 11, 10 ve 9’uncu sınıfların da eğitime dahil edilebileceği konuşuluyor ancak 1 Haziran yaklaşırken açıklanacağı beklenen kesin kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verecek.

Okullar açıldıktan sonra öğrencilere yazlı veya sözlü herhangi bir sınav uygulanmayacak. Devam zorunluluğu da aranmayacak bu dönemde çocuklarını okula gönderip göndermeme kararı ailelere bırakılacak.

Hızlandırışmış telafi eğitimlerinin verileceği bu özel eğitim süreci için valilikler ve il pandemi kurullarına da yetki verilecek.  Böylece kurullar gerekirse o ilin özel durumuna göre karar alabilecek.

 7 Haziran olarak planlanan liseye geçiş sınavının da temmuza sarkmaması ve haziran ayı içinde yapılması amaçlanıyor.


PAYLAŞ