Deniz Gezmiş ve arkadaşları Dolmabahçe'de anıldı

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 48. yılında İstanbul’da sembolik anma düzenlendi.

Denizler için İstanbul'daki anma, 6. Filoyu denize döktükleri Dolmabahçe'de yapıldı. Anmayı düzenleyen Emek Gençliği üyeleri, “Denizlere verdiğimiz sözü tutacağız, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadelemizi büyütecek, onları idam edenlerin düzenlerini yıkacağız" dedi.

DENİZLER 48 YILDIR BİNLERCE GENCİN ADINDA YAŞIYOR

Törende bir konuşma yapan Emek Gençliği İstanbul İl Gençlik Yöneticisi Mete Kağan Yıldırım, “Onları asanlar, idam ipini boyunlarına geçirenler Denizleri asmak çözüm olur sanıyorlardı ancak beklentileri yerle bir oldu! Denizler 48 yıldır yüzlerce binlerce gencin adında, mücadelesinde, kararlılığında, cesaretinde yaşıyor, yaşamaya da devam edecek" dedi.

Yıldırım sözlerini şöyle tamamladı;

"Her 6 Mayıs’ta Denizlerin binlerce yoldaşı olarak, onları, onların devrim ve sosyalizm mücadelesine olan bağlılığımızın ifadesi olarak meşalelerle koşarak, coşkulu şekilde anıyoruz. Bugün içinden geçtiğimiz pandemi süreci ne onları anmamızın ne de onlara verdiğimiz devrim ve sosyalizm sözünü tutmamızın önünde engel. Denizlere verdiğimiz sözü bir kez daha yineliyoruz!

Bizlere yoksulluktan-yoksunluktan, açlıktan, savaştan, işsizlikten, salgından başka hiçbir şey vadetmeyen emperyalist kapitalist sistemin ve onun temsilcilerinin karşısında insanlığın en ileri birikimi olan Sosyalizm bayrağıyla dikileceğiz. 

Örgütlenmeye, çoğalmaya, her yerde olmaya, bulunduğumuz her alanda sözümüzü söylemeye devam edeceğiz. Denizlere verdiğimiz sözü tutacağız,

Bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadelemizi büyütecek, onları idam edenlerin düzenlerini yıkacağız! Sermaye güçleri korksun, hatta titresin; çünkü tek bir geri adım atmayacağız! İstediğimizi alana, başka bir dünya kurana kadar mücadele edeceğiz. Biz bu kararlılığı Denizlerden devraldık!"

Evrensel


PAYLAŞ