‘Sosyal mesafeli' restoran günde sadece bir kişiye hizmet veriyor

Tüm dünyada ‘sosyal mesafeli’ hayat tartışması gündemde. Bu sektörlerden birisi de restoranlar. Restoranlarda ‘sosyal mesafeli’ hizmetin nasıl olacağı ise tartışma konusu.

İsveç'in Ranseter adlı küçük kasabasındaki bir arazinin ortasında yer alan Bord for En bu tartışmaya kendi yöntemiyle açıklık getirdi.

Bord for En (İsveççe'de tek kişilik masa anlamına geliyor), her gün tek bir masa ve sandalye kuruyor, böylece sosyal mesafe kurallarını ihlal etmeden yalnızca bir kişiye hizmet veriyor.

Restoran, aşçı Rasmus Person ve ortağı Linda Karlsson'a ait. Karlsson'In bir ip ve sepet yardımıyla müşterinin yemeğini sunması, orada çalışacak garsona da ihtiyaç bırakmıyor.

 

Yemekler ipe konarak masaya gönderilmeden önce iki ortağın mutfağında Person tarafından hazırlanıyor.

İkili, sabit bir fiyat belirlemek yerine "ödeyebileceğin kadar öde" modelini benimsedi. Bu model, müşterilerin aldıkları hizmet için uygun gördükleri tutarı ödemesine imkan tanıyor.

Euronews'e konuşan Person, "Bence bugünlerde en çok özlem duyduğumuz şeylerden biri seyahat etmek. Coğrafi açıdan uzaklara gidemeyeceğimiz için en azından zihnimizle seyahat edebileceğimize inanıyorum" dedi.

En azından bana göre içsel bir yolculuğa çıkmanın en iyi yollarından biri yiyecek ve doğadan geçer.

Böylece, bu bileşim ve tecrübenin müşterimizi başka diyarlara götüreceğini umuyorum. Neresi olduğunu göreceğiz.

Avrupa'nın çoğu yerinin aksine İsveç, yurttaşlarına tecrit uygulamıyor. Ancak bazı bar ve pub'lar açık kalsa da, insanların mümkün olduğunca sosyal mesafe kurallarına uyması tavsiye ediliyor.

Independent Türkçe

Çeviren: Kerim Çelik


PAYLAŞ