Merinos, koronavirüse yakalanan işçiye ceza verecek

Koronavirüs salgını sürerken valiliğin özel izniyle işçileri salgın koşullarında çalıştıran Antep'teki Merinos fabrikasının yönetim kurulu, iş yerine astığı duyuru ile koronavirüs bulaştığı tespit edilen işçiye cezai işlem uygulayacağını bildirdi.

DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikasının Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, duyuru metnini Twitter hesabından paylaşarak karara tepki gösterdi.

Türkmen, paylaşımında "'Virüs tespit edilen işçiye ceza verilecektir.' Evet evet, yanlış okumadınız. Sonunda bu da oldu. Salgın riskinin olduğu iki ay boyunca işçileri çalıştıran ve işçilerin virüse yakalandığı Antep'teki Merinos fabrikasında asıldı bu duyuru" ifadelerini kullandı.

Fabrika yönetiminin astığı duyuru metni şöyle:

"Tüm personelimiz fabrikamızın kapalı olduğu dönemde koronavirüs (COVİD-19) kendisini evde izole edecektir. Bu dönem sonunda virüs bulaşı tespit edilen personelimize cezai işlem uygulanacaktır."

Antep’in en büyük fabrikalarından olan ve binlerce işçi çalıştıran Merinos, daha önce pozitif vaka tespit edildiği iddiasıyla gündeme gelmişti.  23 Nisan'da başlayan 4 günlük sokağa çıkma yasağı süresince de Merinos, işçilerini çalıştırmaya devam etmişti.

Öte yandan fabrikada salgına karşı alınan "tedbirleri" sosyal medyada eleştiren bir işçi, işten atılmıştı. Bunun üzerine fabrika önünde eylem yapan işçiye tüm hakları iade edilip, iki ay içerisinde işe geri alınma sözü verilmişti.

Evrensel


PAYLAŞ