Eyüp'te bekçi ve polisler vatandaşı darp etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla uygulamaya geçen ve geniş yetkiler tanının bekçilik uygulaması son dönemlerde artan şiddet olaylarıyla gündemde.

Bayram boyunca Çorlu, Kadıköy, Zeytinburnu’nun ardından Eyüp'te vatandaş bekçi ve polis şiddetine maruz kaldı.

Odatv’de yer alan habere göre, İstanbul’un Eyüp ilçesinin Esentepe Mahallesi’nde dün akşam saat 10 sıralarında Onur. B isimli vatandaş iddiasına göre ekmek almaya çıktı. Onur. B. sokağa çıkma yasağı olduğu gerekçesiyle üç bekçi tarafından durdurulurken, iddiaya göre daha önceden husumeti olduğu bir bekçi ile tartışmaya başladı.

 

Tartışma sırasında Onur B.’nin bekçiler tarafından darp edilmeye başladığı ve olayın büyüdüğü iddia edildi. Olay yerine çok sayıda polis intikal ederken yaşananları kameraya kaydeden vatandaşların polis ve bekçilere tepki gösterdiği, polisin silahını kullanarak vatandaşı darp ettiğini söylediği duyuldu

Polis havaya ateş ederken vatandaşlar "çocuk var" diyerek tepki gösterdi. Ardından aralarında Onur B.’nin de bulunduğu 4 kişi çok sayıda polisin müdahalesiyle gözaltına alındı.

Çorlu ve kadıköydeki olaylardan sonra günün üçüncü bekçi ve polis şiddeti haberi de benden geliyor maalesef. Eyüp/esentepe mahallesinde ekmek almaya çıkan müvekkil bekçiler tarafından darp edilmeye başlanıyor. Pencereden bunu görenler ayırmayaya indiklerinde onlara da şiddet var. pic.twitter.com/Y94OvSZYm8

— Enes H. ERMANER (@ehermaner) May 25, 2020

MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

Odatv’ye konuşan Onur. B’nin avukatı Enes Ermaner, müvekkilinin de aralarında bulunduğu 4 kişinin gözaltına alındıktan sonra da darp edildiğini, bir bekçinin ise müvekkilinden darp edildiği gerekçesiyle şikayetçi olduğunu söyledi. Ermaner, müvekkili Onur B.’nin tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini, şikayetçi olan bekçinin ise darp raporu aldığını ifade etti.

Avukat Enes Ermaner, 8 saat süren sorgunun tamamladığını açıkladı. Müvekkiline 'adli kontrol' verildiğini söyleyen Ermaner, "8 saatlik beklemenin sonrasında nihayet sorguya girebildik. Müvekkil tutuklanmadı ama hakkında adli kararı verildi. Asıl mağdurun müvekkil olduğu bu olayda adli kontrol kararı da kabul edilemez. Buna karşı da itiraz yoluna başvuracağız" dedi.

LİNÇ ETMEKLE TEHDİT ETTİ

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine bağlı Silahtarağa Mahallesi’nde çok sayıda polisin, sokağa çıkma yasağı sırasında evinin önünde oturan Dursun Gültaş’ı darp ettiği anların videosu sosyal medyada paylaşıldı.

Tepkiler üzerine Tekirdağ Valiliği, sokağa çıkma yasağını ihlal eden iki kişinin "görevli memurlara mukavemet göstererek linç etmekle tehdit ettiğini, hakaretlerde bulunmaları üzerine etkisiz hale getirildiğini ve üzerindeki mandallı sustalı bıçağın teslim alındığını" iddia ederken, "Olayda aşırı güç kullandığı iddia edilen görevlilere işten el çektirilmiş ve haklarında Adli ve İdari soruşturma başlatılmıştır" açıklaması yaptı.


PAYLAŞ