5 unutulmaz karakteriyle yıl dönümünde Gezi eylemleri

Toma’ya Karşı Seranat Yapan Sokak Müzisyeni Sokak müzisyeni Murat Öztürk, Gezi Direnişi sırasında Toma’ya karşı yürüyerek gitar çaldığı o an Gezi’nin unutulmaz anları arasında yerini almıştı.  
Kırmızılı Kadın  Taksim Gezi Parkı’nda olayların başladığı ilk gün, Reuters muhabiri Osman Orsal’ın çektiği bu fotoğraf hem orantısız şiddeti göstermesi açısından, hem de biber gazına rağmen yerinden kıpırdamaması sebebiyle simge haline gelmişti.
Kitap Okuyan Adam Kitap Okuyan Adam, şiddete karşı kitabın, hiddete karşı sanatın gücünü tek bir kare ile özetleyen bir an olarak yerini almıştır Gezi Hareketi’nde.
Siyahlı Kadın Gezi Parkı Hareketi’nin en önemli kadın karakterlerinde biri de; tazyikli su sıkan tomanın önünde çevresinde kimse yokken korkusuzca duran siyahlı kadın olmuştur.  
Duran Adam 17 Haziran 2013 tarihinde Taksim Gezi Parkı’nın boşaltılmasından sonra Atatürk Kültür Merkezi’ne dönerek saatlerce durmuş ve binlerce insanın aynı eylemi gerçekleştirmesine önayak olmuştur. Pasif direniş terimine Gezi’de yeni bir anlam kazandırmıştır.  

PAYLAŞ