Ali Babacan: Birçok alanda 1970'li yılların fakir Türkiye'sine dönmüş durumdayız

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TRT canlı yayınında ekonomiyle ilgili yaptığı değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Türkiye'nin kendi kendine yetemeyen bir ülke, hatta birçok alanda 1970'li yılların fakir Türkiye'sine dönmüş durumdayız" ifadelerini kullandı. Fox TV canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Babacan, "Vatandaşın ekonomik tablosuyla iktidarınki çok farklı. Biz vatandaşla irtibat halindeyiz vatandaşın hissettikleri ile iktidarın söyledikleri birbirine uymuyor maalesef" dedi.

'VATANDAŞIN HİSSETTİKLERİ İLE İKTİDARIN SÖYLEDİKLERİ BİRBİRİNE UYMUYOR MAALESEF'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TRT'de canlı yayında yaptığı ekonomiyle ilgili açıklamalara değinen Babacan, Türkiye’nin büyüme oranı ile ilgili rakamların gerçeği yansıtmadığına işaret ederek, "Vatandaşın ekonomik tablosuyla iktidarınki çok farklı. Biz vatandaşla irtibat halindeyiz vatandaşın hissettikleri ile iktidarın söyledikleri birbirine uymuyor maalesef" ifadelerini kullandı.

'DIŞA KAPANMAK OTORİTER REJİMLERİN İŞİNE GELİR'

Türkiye’nin ekonomik olarak dışa kapandığını ifade eden Babacan, "Dışa kapanmak otoriter rejimlerin işine gelir. Ülkeyi çok daha kolay yönetilir. Dışa kapanırsınız medyayı da susturursunuz içeride ne derseniz doğru kabul edilir. Türkiye de bu yöne doğru gidiyor. Türkiye dışa kapandı biz bize yeteriz diyorlar ama yetmiyoruz" diye konuştu.

'İÇ SİYASETTE YİNE SIKIŞTILAR'

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması tartışmalarına da değinen Babacan, "Hükümet iç siyasette ne zaman sıkışsa Ayasofya tartışmalarına sığınıyor. İç siyasette yine sıkıştılar" ifadelerini kullandı.

'BUNUN TEK NEDENİ İKTİDARIN KÖTÜ POLİTİKALARI'

Partisinin tarım politikaları ile ilgili bilgi veren Ali Babacan şunları söyledi:

"Türkiye’nin kendi kendine yetemeyen bir ülke, hatta birçok alanda 1970’li yılların fakir Türkiye’sine dönmüş durumdayız. Bunun tek nedeni iktidarın kötü politikaları. Türkiye doğru politikalarla kendine kendine yetecek bir konuma gelebilir. Bunun için yeterli araçlara sahip."

'İKTİDARIN BASKISIYLA İŞİNDEN OLAN GAZETECİLER VAR'

Ali Babacan, basın özgürlüğü konusunda da şunları söyledi:

"Türkiye’nin ekonomisinin en hızlı büyüdüğü dönem özgürlüklerin de en hızlı arttığı dönemdi. Tutuklu gazetciler var yargılaması sürenler var, iktidarın baskısıyla işinden olan gazeteciler var. Bu baskılar altında gazeteciler özgürce soru soramıyor. Ülkenin problemlerini çözmeniz için önce onları tespit etmeniz gerekir. Gazeteciler rahatça konuşamadığı için problemlerde ortaya çıkamıyor. İfade özgürlüğü problemlerin çözümünün anahtarıdır. İktidar problemleri çözemediği için konuşulmasını yasaklıyor."

T-24


PAYLAŞ