Ölüm orucundaki avukatların sağlık durumu kritik seviyede

Tutuklu avukatlardan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunu sürdürüyor.  Timtik’in eylemi 172, Ünsal’ın ise 141’inci gününe girdi.

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ünsal 63’üncü, Silivri 9 No’lu Cezaevi’ndeki Timtik ise 94’üncü gününde eylemini ölüm orucuna çevirmişti.

Ölüm orucundaki avukatlarla en son 20 gün önce kapalı görüş gerçekleştiren avukat Didem Baydar Ünsal, her iki ismin de sağlık durumlarının kötü olduğunu ve konuşmakta zorlandıklarını paylaştı.

Aynı zamanda, ölüm orucundaki Ünsal’la evli olan Didem Baydar Ünsal, eşinin tükürük salgısında artış ve ağzında yaraların çıktığını belirtti.

Ölüm orucundaki Ünsal’ın 4 ay içinde 79 kilodan 61 kiloya düştüğünü aktaran Ünsal, eşinin geçmişte sporcu olduğu için sağlıklı beslenmiş olması ve direngen yapısı nedeniyle süreci biraz daha rahat geçirdiğini söyledi.

Didem Baydar Ünsal, “Ancak bu demek değil ki kronik bir rahatsızlık gelişmesin. Her an kalp veya organ yetmezliği yaşamasın. Bu durum için belirli bir süre yok. Vücudun kendini toparlayamaması halinde hep bu riskle karşı karşıyayız” uyarısında bulundu.

TİMTİK 43 KİLOYA DÜŞTÜ

Ölüm orucundaki Timtik’in ise görüşe yüzünde maskeyle geldiğini kaydeden Ünsal, “Maskeyi çıkardığında yüzünün de bedeni kadar incecik kaldığını gördüm. Önceki haline göre çok zayıf duruyordu. Yavaş konuşuyor ve hareket ediyordu. Ağzındaki yaralar onu zorluyor gibiydi. En son bir hafta önce tartıldığını ve kilosunun 43 çıktığını söyledi” dedi.

Ölüm orucundakilerin su, şeker ve tuz dışında bir şey tüketmediğini kaydeden Ünsal, Timtik’in cezaevinde verilen tuzun gerçek olmadığı ve bundan dolayı ağız yaralarına iyi gelmediğini söylediğini belirtti.

Ünsal, “İdare sadece tuz konusunda değil şekerleme ve boyunluk konusunda da sıkıntı çıkarıyor. Refakatçileri kantinden ücreti karşılığında kaya tuzu talep ettiler. İdare kaya tuzu, şekerleme ve boyunluk gibi basit karşılanabilir talepleri karşılanmamaktadır” dedi.

‘ADALET MÜCADELESİNİ BİRLİKTE OMUZLAYALIM’

Ünsal, ölüm orucundaki avukatların başta meslektaşları olmak üzere tüm yurttaşlara çağrısını ise şu şekilde aktardı:

“Hukuksuzları asla kanıksamamaları ve asla sessiz kalmamaları gerekir. Bir şeyler yolunda gitmez ve onama kararı gelirse ki buna izin vermemeliyiz. Hala yapacak pek çok şey var sakın durmasınlar. Adalet mücadelesini birlikte omuzlamalıyız.”

 Gazete Karınca


PAYLAŞ