Avukat döven Cumhurbaşkanı korumalarına takipsizlik verildi

İstanbul'da Demirören ve Kalyoncu ailelerinin düğünü esnasında yolun trafiğe kapatılmasına tepki gösteren Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nu darp eden cumhurbaşkanlığı korumalarının dosyası işlemden kaldırıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada da takipsizlik kararı verildiğini açıkladı.

Çırağan Sarayı otoparkında araç içinde dakikalarca darp edildiğini belirten Sürenoğlu’nun yaşadıklarına ilişkin Soylu’nun verdiği yanıtta, “Kolluk kuvvetleri görevlerini, kamu düzeni ve güvenliğin sağlanması ve devam ettirilmesi amacı ile kanunların kendisine verdiği yetkiye dayanarak, hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalarak yerine getirmektedir. İlgili mevzuat, emir ve talimatlara aykırı olarak zor kullanma sınırlarını aştığı iddia edilen personel hakkında derhal gerekli soruşturmalar başlatılmaktadır” denildi.

Soylu yanıtında, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/66485 soruşturma numarasıyla başlatılan adli tahkikat neticesinde ‘Takipsizlik’ kararı verilmiştir. Ayrıca İstanbul Emniyet Müdürlüğünce 2019/4371 soruşturma numarasıyla yapılan idari tahkikat neticesinde ise ‘Dosyanın İşlemden Kaldırılması’ kararı verilmiştir” ifadeleri yer aldı. Soylu, CHP’li Yüceer’in Cumhurbaşkanlığı korumalarının orantısız şiddet uyguladığına ilişkin şikayet sayıları ve başlatılan idari ve adli soruşturma verileri hakkındaki soruları ise yanıtsız bıraktı.

‘ADALETİN SAĞLANMADIĞI HER DOSYA MAĞDURİYET YARATIYOR’

Soylu’nun yanıtını değerlendiren CHP’li Yüceer, “Mesleklerinin onurunu korumaya çalışan Baro Başkanlarının Ankara girişinde nasıl darp edildiğini hep birlikte gördük. Mesleklerinin onurunu korumaya çalışan Baro Başkanlarının Ankara girişinde nasıl darp edildiğine hep birlikte tanıklık ettik. Soylu’nun yanıtı ile de bu şiddetin zemininin geçen yıl yaşanan ve üstü örtülen bu dosya ile yaratıldığını görmüş olduk. Biliyoruz ki, adaletsizliğin en büyüğü, adil olmayıp adil gibi görünmek. Her seferinde soruşturmalar açılıyor, tepki dindiriliyor ama kısa süre sonra dosyalar bir bir kapatılıyor. Yaratılan bu cezasızlık kültürü yaşamımızın her alanında şiddetin artmasına neden oluyor. Adaletin sağlanmadığı her dosya yeni mağdurları da beraberinde getiriyor” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun darbedilmesine tepki göstermiş, 'meselenin takipçisi olacağını' duyurmuştu.

Duvar


PAYLAŞ