Covid-19’un sarstığı İspanya’da işçilerden ‘sosyal yapılanma’ talebiyle eylem

İspanya'nın önde gelen işçi sendikalarının çağrısıyla ülke genelinde eylemler düzenlendi. Eylemlere katılan binlerce işçi koronavirüs (Covid-19) salgını sonrasında "sosyal yapılanma" talep etti.

Barselona, Madrid, Valensiya gibi büyükşehirler başta olmak üzere 50 yerde düzenlenen eylemlerde, Covid-19'un ülkenin ekonomik ve sosyal yapısına ciddi zararlar verdiğini vurgulayan işçiler çeşitli gerekçelerle ayrışan siyasetçilere çözüm üretme çağrısında bulundu.

Sendikalardan yapılan açıklamalarda, Covid-19'un toplumdaki etkilerini en aza indirecek yasal reformlar yapma hedefiyle nisan ayında İspanyol meclisinde kurulan Ekonomi ve Sosyal Yeniden Yapılanma Komisyonunun aciliyet gerektiren konular üzerinde anlaşmaya varmamasına tepki gösterildi.

İspanya, Covid-19'dan ekonomisi en fazla zarar görecek ülkelerin başında gösteriliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), 2020 yıl sonu tahminlerinde İspanyol ekonomisinin yüzde 12,8 daralacağını öngördü. Ülkede krizden en çok etkilenen kesin ise ücretliler. Çalışma koşulları, ücretler, işçi hakları ve Covid-19 mağduru ailelere yardım gibi konuları ghörüşmek üzere oluşturulan komisyon uzun süredir somut adım atamadı.

İspanya Merkez Bankası ise salgınla ilgili risklerin artması durumunda yıl sonunda İspanyol ekonomisinin yüzde 15 küçüleceği ve işsizlik oranının yüzde 23'ün üzerine çıkacağı tahmininde bulunuyor.

İspanya hükümeti son olarak, Covid-19'dan dolayı iş yerlerini açamayan veya sınırlı kapasitede açılan şirketlerin çalışanlarına destek olmak için 30 Haziran'da dolacak Kısa Çalışma Ödeneği'ni eylül ayına kadar uzatmıştı.

İspanya'da kısa adı "ERTE" olarak bilinen Kısa Çalışma Ödeneği benzeri haktan 570 bin kadar şirket ve 3,4 milyon işçi yararlanıyor.

AA


PAYLAŞ