Avukat Ebru Timtik’in teyzesi de tutuklandı

Adil yargılanmak için ölüm orucuna başlayan tutuklu avukat Ebru Timtik’in teyzesi Sultan Kaya, Timtik’e destek vermek amacıyla pankart açtığı eylemin ardından “örgüt propagandası” suçlamasıyla gözaltına alındı ancak İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliğince “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı. Kaya ile birlikte eylem yapan Hasan Basri Yıldız da tutuklandı.

Kaya ve Yıldız, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kısıklı’da bulunan evinin önünde pankart açtıkları için gözaltına alınmışlardı. 24 saatlik gözaltının ardından tutuklandılar.

Daha önce aynı eylemi yaptıklarında ise haklarında sadece 2911 sayılı Toplantı vve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten işlem yapılmıştı.

Halkın Hukuk Bürosu konuyla ilgili açıklamasında, “Sultan Kaya kendi büyüttüğü yeğeni Ebru Timtik’e sahip çıktı diye, Hasan Basri Yıldız avukatlarına sahip çıktı diye tutuklandı. Ebru Timtik’in teyzesi Sultan Kaya haftalardır başka meydanlarda Ebru ve Aytaç’ın sesi olmuştu” dedi.

Sultan Kaya hakimlikteki savunmasında, “Ben çocuğum için adalet arıyorum. Ebru Timtik benim yeğenimdir. Ölüm orucuna başladıktan 3 ay sonra gördüm, çocuğumun yarısı gitmiş. Cumhurbaşkanına gitmek istedim, benim çocuğumun yaptığı bir kötülük yoktur. Çocuğum hem yetim hem öksüzdür, ailesi olduğum için bu eylemi yaptım” diye konuştu. 

Hasan Basri Yıldız hakimlikteki savunmasında, Ebru Timtik’in daha önce kendisinin avukatlığını yaptığını söyledi: “Günlerdir ölüm orucunda. Bundan üzüntü duyduğum için bu eylemi yaptım” dedi.

Avukat Yaprak Türkmen de Kaya ve Yıldız’ın savcılıkça ifadeleri alınmadan “örgüt üyeliğiyle” tutuklamaya sevk edildiğini söyledi ve sevk kararında bir örgüt ismi bile bulunmadığını ifade etti.

Avukat Güçlü Sevimli de “Sultan Kaya’nın Timtik’in yakın akrabası olduğunu ve üzüldüğü için bu eylemi yaptığını, daha önceden örgütle ilgili herhangi bir gözaltı veya davasının olmadığını” söyledi, “Örgüt üyeliği suçlamasının kıstasları, Yargıtay kararları açıktır, Kaya’nın yeğeni için hak talebinde bulunması bu suçları kesinlikle karşılamaz” dedi.

Bianet

 


PAYLAŞ