CHP'li Emir: Öğretmenlerimizin geleceği okul işletmecilerin iki dudağının arasında

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, sözleşmeli öğretmenlerin yaşadıklarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. CHP'li Emir, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a sorular yöneltti. CHP'li Emir, "Eğitim emekçisi öğretmenlerimizin geleceği, okul işletmecilerin iki dudağının arasındadır" ifadelerini kullandı.

'ÖĞRETMENLERİMİZİN GELECEĞİ OKUL İŞLETMECİLERİN İKİ DUDAĞININ ARASINDA'

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, özel okullarda çalışan öğretmenlerin de pandemi süreci dolayısıyla ekonomik olarak zorluklar yaşadıklarını belirterek, bu sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün, sözleşmeli öğretmenlerin durumlarını, kurumların insafına bıraktığını kaydeden Emir, şunları söyledi:

"Bu düzenlemeler, olumsuz tabloyu daha da ağırlaştırmıştır. Eğitim emekçisi öğretmenlerimizin geleceği, okul işletmecilerin iki dudağının arasındadır. Bu süreçte pek çok sözleşmeli öğretmen sözleşmesi yenilenmediği için işinden olurken, yine binlerce sözleşmeli öğretmen ücretsiz izne çıkarılmaya zorlanmış, binlercesi de ücretli izin adı altında aylık 1170 TL ile yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmıştır. Her ne kadar özel kurumlarda çalışıyor olsalar da eğitim emekçilerinin yaşamlarına ve geleceklerine ilişkin tedbir alma yükümlülüğü Milli Eğitim Bakanlığının sorumluluğundadır. Çocuklarımızı gelecek nesillere hazırlayan eğitim emekçilerimizin, özel okul işletenlerin vicdanına bırakılmaması gerekirken, söz konusu tedbirlerin alınması da sosyal devletin öncelikli görevleri arasındadır.”

Emir, Bakan Selçuk'a da şu soruları yöneltti:

  • "Türkiye'de pandemi sürecinin başladığı 10/03/2020 tarihinden bu yana özel öğretim kurumlarında sözleşmeli olarak çalışan kaç öğretmenin işine son verilmiştir?
  • Aynı süre içerisinde özel eğitim kurumlarında sözleşmeli olarak çalışan kaç öğretmen ücretsiz izne çıkmaya zorlanmış, kaç öğretmen kısa çalışma ödeneğine geçirilmiştir?
  • Bakanlığınız, işten çıkarılan, zorunlu ücretsiz izne gönderilen ya da ücretli izin adı altında aylık 1170 TL ile yaşamlarını devam ettirmek zorunda bırakılan öğretmenlerin ekonomik durumlarıyla ilgili ne gibi tedbirler almıştır?
  • Kamu Denetçiliği Kurumunun 20/04/2020 tarihinde aldığı tavsiye kararında ücretli öğretmenlerin de kadrolu öğretmenlerle eşit ücret alması ve ücretli öğretmenlere de yüzde 25 artırımlı ödeme yapılması gerektiğini belirtmesine karşın, bugüne kadar neden bu eşitsizliğin giderilmesi adına bir çalışma yapılmamıştır?
  • Bakanlığınız, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun söz konusu kararını uygulamak için bir çalışma başlatacak mıdır?"

Evrensel


PAYLAŞ