Kadıköy'de Suruç Anmasına polis müdahalesi

Kadıköy'de gözaltına alınan gençler darp edildi

Gençlik Örgütleri'nin Süreyya Operası önüne yaptıkları yürüyüş önce Khalkedon'da polisin gazlı saldırısına uğradı. Opera önüne gelindiğinde ise polis burada yine gazla saldırdı. Saldırıda birçok kişi gözaltına alınırken, dağılan kitleye ara sokaklarda da saldırılar devam etti.

Gençlik Örgütleri tarafından Süreyya Operası önünde yapılmak istenen Suruç Katliamı anmasına polis defalarca saldırdı. Saldırılarda 34 kişi gözaltına alındı.

Suruç Katliamı'nın 5. yıl dönümünde Gençlik Örgütleri'nin İstanbul Kadıköy'deki Sürreyya Operası önünde yapmak istedikleri anma eylemine polis defalarca saldırdı. Gençlik Örgütleri'nin Süreyya Operası önüne yaptıkları yürüyüş önce Khalkedon'da polisin gazlı saldırısına uğradı. Burada bir süre arbede yaşanırken, Süreyya Operası'na doğru yürüyüş devam etti.

Opera önüne gelindiğinde ise polis burada yine gazla saldırdı. Saldırıda birçok kişi gözaltına alınırken, dağılan kitleye ara sokaklarda da saldırılar devam etti. Bir kısım faşist esnaf da saldırıda polise sopalarla destek verdi. 

MODA'DA BİR SALDIRI DAHA

Dağılan gruplar tekrar bir araya gelerek Mehmet Ayvalıtaş Parkı'na yürümek istedi. Burada polis bir kez daha saldırarak, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

 

'ADALET TALEBİMİZİ 5. YILDA DA YÜKSELTTİK'

Ardından kitle Antikacılar Sokağı'ndaki Zeki Göker Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Burada bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Suruç İçin Adalet talebinin 5. yılda da yükseltildiği vurgulandı. Buradaki açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da katıldı.

GÖZALTINA ALINANLAR İSKELE KARAKOLU'NA GÖTÜRÜLDÜ

Öte yandan polis saldırısında gözaltına alınanlar İskele Karakolu'na götürüldü. Antikacılar Sokağı'ndaki açıklamanın ardından buraya çağrı yapıldı.

 

KARAKOLDA SALDIRI

Karakolun çevresinde bekleyen aralarında avukatların da olduğu kitleye polis saldırdı.

AVUKATLAR DA GÖZALTINDA

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) bugün Kadıköy'deki Süreyya Operası önünde Suruç'ta IŞİD'in bombalı saldırısı sonucu hayatını kaybeden 33 kişi için yapılan anmada polisin müdahale ederek gözaltına aldığı kişilerle ilgili görüşmek üzere Kadıköy İskele Karakolu’na giden 2 avukatın darp edilerek gözaltına alındığını duyurdu.

ÇHD'den konuyla ilgili yapılan açıklamada gözaltılarla şu ifadeler kullanıldı: "Kadıköy’deki Suruç anmasına yapılan polis saldırısı ile gözaltına alınanlar ile görüşmek üzere Kadıköy İskele Karakolu’na giden meslektaşlarımız Av. Ezgi Önalan ve Av. Gökhan Soysal, müvekkilleri ile görüşme talebinde bulundukları sırada darp edilerek gözaltına alındılar."

(İleri Haber)


PAYLAŞ