Zengin’den HDP’ye: ‘Kadın’, ‘şiddet’ falan demeyin

TBMM Genel Kurulunda, hukuk davalarına ilişkin yargı paketinin görüşmeleri sırasında, AKP ve HDP milletvekilleri arasında son günlerde giderek artan kadın cinayetleri tartışıldı.

Teklif üzerinde söz alan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “Son iki günde Fatma Altınmakas, Hamdiye Şık ve Pınar Gültekin adında 3 kadınımız daha cinayete, kadın katliamına kurban gittiler,” dedi.

AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat’ın, HDP’li Kaya’ya, Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik’i kastederek, “Tecavüzü unutma” karşılığını vermesi üzerine, AK Parti ve HDP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı.

HDP’li Kaya’nın, “Saygısız davranmayın. Herkesi edebe davet ediyorum. Dinlemek zorundasınız,” sözü üzerine tartışma büyüdü.

 

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya

KAYA: BU KADAR AĞIR, İĞRENÇ İFTİRALARLA BENİ SUSTURACAĞINIZI DÜŞÜNMEYİN

AKP Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Kaya’ya, “Önce tecavüzcülere ne diyorsun onu söyle” diye tepki gösterirken, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök ise “Tecavüz mağduru kadını susturmaya çalıştınız mı çalışmadınız mı? Bunu anlat,” dedi.

HDP’li Kaya, Tuma Çelik’e yönelik iddiaya ilişkin, “Yaptığı halttan pandemi döneminde haberim oldu. En sert tepkiyi ben verdim. ‘Bu kişiye her türlü yaptırım uygulanmalıdır’ demişimdir ve bu kişinin mağdur ettiği kadının adını inanın daha dün basında avukatının açıklamasını okurken duydum. Ne nerede yaşadığını, ne ismini bilirim. Bu bir iftiradır,” diye konuştu.

Kaya, “Bu kadını ne dolaylı ne de dolaysız hiçbir şekilde tanımam ne de ilişki kurmuşumdur. Hiçbir şekilde alakam yoktur ama benim sözlerime, iktidara yaptığım eleştirilere, her konuda sözlerime cevap vermeyen zihniyet iftiralarla sesimi kısmaya çalışamaz. Bu kadar ağır, iğrenç, insanlık dışı iftiralarla beni susturacağınızı düşünmeyin,” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine AK Parti milletvekilleri, HDP’li Kaya’ya tepki gösterdi. TBMM Başkanvekili Haydar Akar, tartışmanın sürmesi üzerine birleşime ara verdi.

ZENGİN’DEN HDP’LİLERE: SİZ BUNUN SESSİZ ORTAKLARISINIZ

Aradan sonra söz alan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Genel Kurulda uzun süreden beri özellikle HDP grubunun kadın milletvekillerinin, konuşmalarında, aleni olarak AK Parti’ye ve özellikle AK Parti’nin kadın milletvekillerine çok sert ve şedit ithamları olduğunu söyledi.

Bu ithamların, birçok kez tekerrür ettiğini belirten Zengin, “Bu tekerrürler içinde şunu görüyoruz ki şöyle bir iddia var, kelimelere bakarsak, ‘en iyi kadın hakları savunucusu HDP.’ Öyle anlatıyorlar. Bizlere de olmayan şeyler üzerinden hakaretamiz, dalga geçen bir üslup içinde çok ağır ithamlarda bulunuyorlar,” diye konuştu.

Bu konular karşısında herkese düşenin, bunlar karşısında ortak bir tavır takınmak olduğunu vurgulayan Zengin, “Bizim içimizde böyle vukuat yok, böyle bir şey yok ama siz bu konuda suçlusunuz. Bu yüzden bence artık bu konuda ağzınızı açmayın. Buraya geldiğinizde ‘kadın’, ‘şiddet’ falan demeyin. Burada bu konu artık bitmiştir. Siz bunun sessiz ortaklarısınız. Bu yüzden sizi samimiyete, mahcubiyete ve kendi içinizde gerçek bir öz denetime davet ediyorum,” ifadelerini kullandı.

Sataşmadan söz alan HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç’un konuşması sırasında AK Parti ve HDP milletvekilleri arasındaki atışmasının sürmesi üzerine TBMM Başkanvekili Akar, birleşime ikinci kez ara verdi.

SARUHAN OLUÇ: KADIN MECLİSİMİZ BU KONUDA TAVİZKÂR DEĞİLDİR, TUTUMU NETTİR

Yarım saatlik aranın ardından söz alan HDP Grup Başkanvekili Oluç, “Bu tartışmadan hiçbir şekilde kaçacak bir durumumuz yok, asla” dedi.

Mardin Milletvekili Tuma Çelik’le ilgili konuyu 30 Haziran’da fezleke geldiğinde duymadıklarını hatırlatan Oluç, 19 Ağustos 2019’da Mardin Büyükşehir Belediyesine kayyum atandığında bölgeye gittiklerini ve bu konuyu orada kadının kendisinden duyduklarını bildirdi.

HDP Kadın Meclisi’nin söz konusu kadınla görüştüğünü söyleyen Oluç, şunları kaydetti:

“19 Ağustosta yaptığı konuşmada Kadın Meclisi defaatle ‘Bir tecavüz, bir taciz var mı?’ diye sormuş olmasına rağmen böyle bir beyanda bulunmadı. Bizim açımızdan taciz, tecavüz, şiddet gibi konular son derece önemli. Dolayısıyla o tarihte herhangi bir işlem yapılmasını gerektirecek bir şey olmadı ama soruşturma başlattık. Kadın Meclisi, bu konunun ne olduğunu anlamak için soruşturma başlattı. 30 Haziran’da Meclise gelen fezleke için bu kadının yaptığı başvuru tarihi 25 Aralık 2019’dur. Yani Ağustos 2019 ile 25 Aralık 2019 arasında bir boşluk vardır. O zamana kadar bizim bu konuda burada bir taciz, tecavüz olduğuna dair herhangi bir bilgi elimizde kesinlikle yoktur. Olduğu anda işlem başlattık.

İçimizde ne zaman bu tür tutumlarla karşı karşıya kalsak anında tavizsiz ve kararlı bir davranış gösteririz. Siz kızıyorsunuz ama bu tartışmayı kadınlar sizinle sürdürmelidir. Kadın Meclisimiz gerçekten bu konuda son derece katıdır, kararlıdır ve tavizkar değildir, tutumu nettir. Bunu yapan ister milletvekili ister bir ilçe yöneticisi isterse eş genel başkan olsun fark etmez. Bu konuda tutum nettir.”

TBMM Başkanvekili Akar, “Bu konunun gerçekten toplumsal bir problem olduğunu hepimiz biliyoruz. Hiçbir siyasi partinin bu problemi tek başına çözmesi de mümkün değil, ancak hep birlikte çözebiliriz,” dedi.

AA


PAYLAŞ