Çin'den ABD'ye: Sert misilleme yaparız

AA

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Teksas eyaletinin Houston kentinde bulunan Çin Başkonsolosluğu'nun kapatılmasını talep etti. Binada bazı gizli belgelerin yakıldığı iddia edilirken, Pekin'den kınama geldi. 

'ABD'Yİ BU YANLIŞ KARARI DERHAL GERİ ÇEKMEYE ÇAĞIRIYORUZ'

Bu talebi ilk olarak duyuran, Çin taradı oldu. Çin Dışişleri Sözcüsü Wang Wenbin, ABD’nin kendilerine üç gün süre verdiğini söyleyerek, “Çin’in Houston kentindeki başkonsolosluğunun kısa bir süre içinde tek taraflı olarak kapatılması, Çin’e yönelik son dönemdeki adımların görülmemiş şekilde tırmandırılması” dedi. Wang, “ABD’yi bu yanlış kararı derhal geri çekmeye çağırıyoruz. Eğer bu yanlış yoldan gitmekte ısrar ederlerse, Çin sert misillemelerle tepki verecektir” diye konuştu. Amerikan Dışişleri ise Çin’den gelen açıklamanın ardından haberi teyit etti. Sözcü Morgan Ortagus, kararın Amerikalıların ‘fikti haklarını ve özel bilgilerini korumak amacıyla’ alındığını savundu.

'KONTROLSÜZ BİR YANGIN GİBİ GÖRÜNMÜYOR'

Amerikan basını ise Houston’daki konsolosluk binasının bahçesinde bazı evrak ve belgelerin yakıldığını yazdı. Açık konteynerlerde belge yakıldığı ihbarı üzerine olay yerine giden Houston İtfaiye Müdürü Samuel Pena, “Kontrolsüz bir yangın gibi görünmüyor ama içeri girmemize izin verilmedi” dedi. Çin Dışişleri ise bu iddiaları yalanlayarak konsolosluğun şu an için çalışmalarını olağan şekilde sürdürdüğünü duyurdu.

Duvar


PAYLAŞ