800. haftada Cumartesi Anneleri'ne polis müdahalesi

DAHA FAZLA OKU

Cumartesi Anneleri’nin kayıpları için adalet arayışındaki eylemleri, bugün 800. haftasına girdi.  800.haftada Galatasaray Meydanı'na karanfil bırakmak isteyen kayıp yakınları gözaltına alındı. Cumartesi Annesi Hanife Yıldız ise alandan sürüklenerek uzaklaştırıldı. Gözaltına alınanlar ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

'MASİDE OCAK, HASAN KARAKOÇ VE YAŞAR AKTAŞ GÖZALTINA ALINDI'

Cumartesi Anneleri'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada "Kayıp yakını Maside Ocak, Hasan Karakoç ve cumartesi insanlarından Yaşar Aktaş gözaltına alındı" denildi.

MASİDE OCAK: SUSMAYACAĞIM

Gözaltına alınanlar arasında bulunan Maside Ocak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 'Gözaltına alındım, susmayacağım' dedi.

'VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Polis tarafından sürüklenen Yıldız, sonrasında yaptığı açıklamada "Biz ne kayıplarımızı aramaktan ne de alanımızdan vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

BULDAN: BU TARİHE GEÇMİŞ BİR UTANÇTIR

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Galatasaray Meydanı'nda yaptığı açıklamada "Annelerimizin, ailelerimizin buraya karanfil bırakmalarına izin verilmemiştir. Bu Anayasa'nın sizlere vermiş olduğu bir yetki değildir" diyerek tepki gösterdi. 

Kendisinin de bir kayıp yakını olduğunu vurgulayan Buldan, "Anneler adalet arıyor. Anneler bir mezar yeri arıyor. Onları engellemek büyük bir hukuksuzluktur. Bu tarihe geçmiş bir utançtır." dedi.

17 HAFTADIR İNTERNETTEN YAYINLANIYORDU

İçişleri Bakanlığı tarafından 700. haftadan itibaren Galatasaray Meydanı'nın yasaklanması nedeniyle Cumartesi Anneleri, adalet arayışlarını 83 hafta boyunca İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta haykırdı. Her hafta cumartesi günü saat 12.00’de yapılan eylem, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi sebebiyle 17 haftadır internetten yayınlanıyordu.

Tükenmez Haber

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ