İlhan Cihaner'den sert eleştiriler

CHP genel genel başkanlığı için aday adayı olduğunu açıklayan fakat gerekli olan delegelerin yüzde beşinin, yani 70 delegenin imzasını alamadığı için aday olamayan PM üyesi İlhan Cihaner kurultayda söz alarak, yönetime eleştirilerde bulundu. Önceki gün Ayasofya'daki açılışta Diyanet İşleri Başkanı'nın Atatürk'e yönelik sözlere değinen Cihaner, 'Dün laikliğin cenaze namazı kılındı' dedi.

'KÜRT HALKI BİZE NASIL OY VERECEK?'

Cihaner, "Deniz Gezmiş'in mazlum Filistin halkı için savaşmaya gittiğini biliyoruz. Bu divanda bir arkadaşımız Afrin'e atılan bombaların üzerine ismini yazdı. O ağızla çıkıp Deniz Gezmiş'i savundu. Kürt halkı bize ittifakta nasıl oy verecek?" diyerek tepki gösterdi.

'HANGİ HAMLEYE ENGEL OLDUK?

Cihaner, “Türkiyenin rejim değişikliğinin müsebbibi milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına oy verenlerdir. 18 yıldır iktidarda olan AKP’nin hangi hamlesine engel olduk? Kadın cinayetlerine mi, tank palete mi, Kaz Dağları'na mı, Enis Berberoğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasına mı, neyine engel olduk? CHP, AYM kapılarında olmuş bitmiş işlerin mücadelesini veren merkez sağa oturmuş bir yapıya dönecektir. Çıkışımız soldadır, sosyal demokrasidedir” dedi.

'SELFİE ÇEKEREK GİTTİLER'

Cihaner, Genel Başkan ve yöneticilerin salondan ayrılmasıyla delegenin de ayrılmasını eleştirerek, “Şuradaki ciddiyetsizlik bile her şeyi gösteriyor. Genel Başkan gitmeseydi parti yöneticileri gitmeseydi bu salondan hiç kimse gitmezdi. Buradan selfie çekerek gittiler. Sözde tüzüğümüze göre demokrasimizin geleceği tartışılacaktı. Buradan bir karar çıkacaktı biz de geleceğimizi kuracaktık. Neredeler? Bu ciddiyetsizlikle nasıl iktidara gideceğiz. Bu bir tiyatro! En küçük ilçede bile divan başkanlığı üyesi için en güçsüz adaya bilgi verirdi” diye konuştu. 

Cihaner şöyle devam etti: 

“BABACAN VE DAVUTOĞLU MU YENİ İTTİFAK ORTAĞIMIZ?”

“Genel başkanın saydığı maddeler içerisindeki, ekonomiyi 'Yeni oluşacak demokrasi ittifakıyla düzelteceğiz' dedi. Şu andaki ekonomiyi batıran Ali Babacan ile mi yapacağız bunu arkadaşlar? Bir başlık da dış politikaydı. Stratejik derinliğin sorumlusu kim? Davutoğlu, yeni ittifak ortağımız. Babacan, yeni ittifak ortağımız."

“18 YILDA AKP'NİN HANGİ POLİTİKASINA ENGEL OLDUK?”

Kılıçdaroğlu'nun kurultayda saydığı 13 maddeyle ilgili konuşan Cihaner, "Peki biz bunu nasıl gerçekleştireceğiz? AYM'ye giderek, tweet atarak, Meclis'te kapak yaparak. 18 yıldır hangi politikasına engel olabildik AKP'nin? Kadın cinayetlerine mi, tank palete mi, Kaz Dağları'na mı, Enis Berberoğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasına mı, neyine engel olduk? " dedi.

Cihaner,devamında şunları kaydetti:

-Türkiyenin rejim değişikliğinin müsebbibi milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına oy verenlerdir. 

-Beni asıl öfkelendiren şu oldu. Ben sızlanmam, yakınmam, ben mücadele ederim. Tek başına kalsam bile mücadele ederim. Bu imza toplamasında beni en çok rahatsız eden, sizlerin üzerinizdeki baskı. Siz imzayı kime verdiniz? Ekmeleddin'e verdiniz, dokunulmazlıklara verdiniz, savaş tezkeresine verdik. Bu politikaların sorunlarında sizin de payınız var. Burada vereceğiniz kararla bu gidişatın daha derinleşmesine mi karar vereceksiniz, yoksa sahiden potansiyelimizi kullanarak iktidara mı karar vereceksiniz?

'ALÇAKLIKTIR'

"Hepinizden imza alındı. 100'ün üzerinde imzayla son iki güne girdik. Ve birçok arkadaşımız bizim ofise gelirken yoldan çevrildi" diyen Cihaner, devamında şunları söyledi:

"Belediye başkanlarının, o arkadaşlarımızı aşıyla işiyle tehdit edildiğini gördük. O belediye başkanlarını, genel başkan yardımcılarını da biliyorum. Hepsinden hesap soracağız. Bir yoldaşını nasıl işiyle, aşıyla tehdit edersin sen? Bu AKP'nin yapmadığı alçaklıktır."

“ÇIKIŞIMIZ SOLDADIR”

Cihaner, sözlerini şöyle noktaladı:

"Şu an genel başkan 80 imzayla önerilecek. Sizin imzalarınız ne oldu arkadaşlar? Türkiye tarihinde ilk kez bir il kurultayda temsilsiz kalıyor. Niye Mardin'e temsilci yapılmadı? Özet olarak tek bir şeye ihtiyacımız var; cesaret, cesaret, cesaret. Burada da azıcık cesaret gösterirseniz gerçekten iktidarı elde edecek bir dinamizmi yakalayabiliriz. Aksi takdirde AYM kapılarında olmuş bitmiş işlerin mücadelesini veren merkez sağa oturmuş bir yapıya dönecektir. Bir köşe yazarı dedi ki, 'CHP PM'sine belirlenecek üyeler Ali Babacan ile uyumlu çalışmaya göre belirlenecek'. Onun için orada da çok çok dikkatli olun lütfen. Parti yağmacı bir çizgiye getirilmek isteniyor. Çıkışımız soldadır, sosyal demokrasidedir."

İLHAN CİHANER KİMDİR?

1991 yılında adli yargı hâkim-savcı adayı olarak göreve göreve başlayan İlhan Cihaner, 1999 yılında Şırnak’ın İdil İlçesi’nde görev yaparken, 1989 yılında öldürülen üç köylünün dosyasından başlayarak faili meçhul cinayetlerle ilgili kapsamlı soruşturma yaptı. Cihaner bu soruşturma ile JİTEM aleyhine dava açan ilk isim oldu. 2007’de Erzincan Başsavcısı olarak atandı.

FETHULLAH GÜLEN HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Cihaner göreve başladığı yıl İsmailağa cemaati ile Fethullah Gülen hakkında soruşturma başlattı. Bu soruşturma üzerine kurulan bir kumpasla görevden alınarak tutuklandı. Canlı yayında makamından gözaltına alınan ve soruşturması elinden alınan İlhan Cihaner hakkında Adalet Bakanlığı 26 yıl hapis istemi ile dava açtı. Dört ay tutuklu kalan Cihaner daha sonra tahliye oldu. Cihaner’in makamını basan ve ters kelepçe ile gözaltına alan savcılar yıllar sonra FETÖ’den yargılandı ve çeşitli cezalar aldı.

 

Tükenmez Haber


PAYLAŞ