Kazdağları Direnişi'nin yıl dönümünde doğa savunucuları gözaltına alındı

Kazdağları'nda yaşam alanı savunmasının birinci yıl dönümü nedeniyle İstanbul'dan otobüslerle Çanakkale'ye giden doğa savunucuları, Gelibolu'da polis tarafından durdurularak gözaltına alındı. Gözaltı sayısının 20’nin üzerinde olduğu ifade ediliyor.

HİÇBİR GEREKÇE GÖSTERİLMEDEN BEKLETİLİYORLAR

İstanbul’dan 3 otobüsle yola Kazdağları İstanbul Dayanışması Gönünlüleri, Gelibolu yarımadası Eceabat mevkisinde jandarma tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden bekletiliyor.

MÜDAHALE ÇAY BAHÇESİ İÇİNDE DE GERÇEKLEŞTİ

Polis ekipleri, eyleme katılanları daha Golf Bahçesi çıkışında karşılarken “Açıklama yapmayacağımızı katılımcılara bildirelim” talebini de kabul etmedi. Bu sırada yaşam savunucularının ıslıklaması ve alkışlı protestosu üzerine çevik kuvvet ekipleri kalkanlarla insanların üzerine gelirken müdahale çay bahçesi içinde de gerçekleşti. Masa ve sandalyeleri deviren polis, çay bahçesine oturmaya gelen yurttaşların korku dolu bakışları arasında gözaltı yaptı.

'AYASOFYA'NIN AÇILIŞINDA PANDEMİ YOK MUYDU?'

Polis ekiplerinin kötü muamele ile yaptıkları gözaltı işlemi, çevredeki vatandaşların da tepkisini çekti. Vatandaşlar hem alkışlarla hem de sesli uyarılarla yaşam savunucularına destek olurken polis ekiplerine de tepki gösterdi. Yurttaşlar “Ayasofya’nın açılışında pandemi yok muydu? Orada tüm kurallar ve önlemlerin göz ardı edilmesine ses çıkarılmadı. Şimdi burada Kazdağları’nı savunan insanlara neden bu şekilde davranıyorsunuz?” dedi.

'GÖZALTI KARARI İLE GELMİŞ OLDUKLARI BELLİYDİ'

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü ve Kazdağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, İl Emniyet Müdürlüğü önünde beklediklerini ifade ederek, “Bugün, Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı uygulama hukuksuz ve haksızdır. Daha basın açıklaması yapılmadı, dağılacağımızı biz açıklayacakken müdahale ettiler ve fırsat vermediler. Gözaltı kararı ile gelmiş oldukları belliydi. Vatandaşların oturduğu bir çay bahsine saldırarak bence yurttaşların da can güvenliğini tehlikeye attılar. Bu uygulamayı kınıyoruz. Zor kullanarak, yere yatırarak, ters kelepçe ile gözaltına aldılar, polisin uyguladığı şiddeti kınıyorum” dedi.

'HİÇBİR KANUNA DAYANMADAN BEKLETİLİYORUZ'

Kazdağları İstanbul Dayanışması Gönüllülerinden Koray Türkay, “365 gündür arkadaşlarımız ağaç katliamını durdurmak için, Ekim ayından beri ruhsatsız bir şekilde ormanda bulunan Amanos ve yerli işbirlikçisi Doğu Biga madenciliğe karşı mücadele yürütüyor. Bizler de doğayı, yaşamı, ağacı, geleceği korumak amacıyla yola çıktık. Burada saatlerce hiçbir gerekçe sunulmadan, hiçbir kanuna dayanmadan bekletiliyoruz” şeklinde konuştu.

'ONLAR ORMANI TERK EDENE KADAR BİZ BURAYI TERK ETMİYORUZ'

Doğayı katleden bir iktidarla karşı karşıya olduklarını hatırlatan Türkay ve Dayanışma Gönüllüleri hep birlikte, “Onlar ormanı terk edene kadar biz burayı terk etmiyoruz” dedi. Ayrıca, polisin doğa savunucularını gözaltına aldığı belirtildi.

Yeni Yaşam Gazetesi, Evrensel


PAYLAŞ