Osman Kavala 1000 gündür tutuklu

Gezi eylemlerini organize etmekle suçlandığı davada beraat etmesine rağmen tahliye edilmeyen Osman Kavala'nın tutukluluk süresi 1000 güne ulaştı. 

BİN SÖZCÜKLE OSMAN KAVALA'YI TARİF ETTİLER

Silivri Cezaevi’nde tutulan Kavala için arkadaşları, sevenleri ve sayanları onu bir sözcükle tarif etti. En çok kullanılan sözcükler ‘vicdan ve vicdanlı’,’ mütevazı ve tevazu’, ‘iyilik ve iyi’, ‘insan’ oldu.

ANKETE BİN KİŞİ KATILDI

23 Temmuz’da son bulan ankete 1.000 kişi katıldı. Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Yunanca, Arapça ve İngilizce yapılan çağrıya katılımcılar istedikleri dilde cevap verdiler. Daha sonra her sözcük diğer beş dile çevrildi. 

EN ÇOK KULLANILAN SÖZCÜK 'VİCDAN' OLDU

En çok kullanılan sözcükler ‘vicdan ve vicdanlı’ (48), ‘mütevazı ve tevazu’ (44), iyilik ve iyi (30), insan (28), nezaket (19), umut (17), diğerkâm (14), dayanışma (13), zarafet (11) ve özgürlük (11) oldu.

'HAKSIZLIĞA UĞRAMIŞ DON KİŞOT'

Ahmet Ümit “Haksızlığa uğramış çağdaş Don Kişot”, Leman S. Darıcıoğlu “Alan açmak”, Peter Balakian “Devasa-İnsanlık”, Zafer Kıraç “Dikkatli , yetenekli”, Sare Çankaya “Niye uçmuyor İnci? Uçar birgün… ❤”, Elazar Barkan “Liderlik Empati”, Ayşe Gül Altınay “Yürek açıklığı, nezaket, saygı”, Baskın Oran “Bir aziz oldu”, M. Yaşar Yılmaz “Her görevi küçük, büyük demeden üstlenir”, Aydın Hekimoğlu “Kavalalı Bedrettin” yazdı.

'BEYNELMİLEL'

11 kişinin ‘mavi’, 5 kişinin ‘Anadolu’ sözcükleriyle tarif ettiği Osman Kavala’yı, son romanı Delibo’da ana karakterine Yusuf Kavala ismini vererek selamlayan Murat Uyurkulak, ‘beynelmilel’ sözcüğüyle anlattı. Gazeteci Melis Alphan ‘ışık’, Stella Ovadia ‘Luzio’ yani ‘Işıksaçan’,  Özgür Mumcu ise ‘diğerkâm’ sözcüklerini seçerken, Serdar Aksoy ‘Commodore 64’ diyerek Türkiye’nin ilk kez Kavala’yla tanıdığı kişisel bilgisayarı hatırlatmış oldu.


PAYLAŞ