Osman Kavala: Hukuksuzluk giderek yaygınlaşıyor

Fotoğraf: AA

Gezi Protestolarını organize etmekle suçlandığı davada beraat etmesine rağmen tahliye edilmeyen  iş insanı Osman Kavala, Silivri Cezaevi’ndeki tutukluluğunun 1000. gününde, “Türkiye’de hukuksuzluğun giderek yaygınlaştığını” söyledi. 

'YARGIYA MÜDAHALE 'OTOYOLA' DÖNMÜŞ DURUMDA'

Cezaevi’nde kendisini ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ile görüşen Osman Kavala, “Hakkımda peş peşe açılan üç soruşturmanın hiçbiri hukuken beni burada tutmaya yetmiyor. 1000 gündür belgesiz, dayanaksız zorla özgürlüğüm elimden alındı. Bugün Türkiye’de adaletsizlik, hukuksuzluk girdiğim günden çok daha yaygınlaşmış durumda. Hiçbir iyileşme gözükmüyor. Siyasetin yargıya müdahalesinde FETÖ’cüler bir ‘stabilize yol’ açmıştı. Şimdi bu yargıya müdahale ‘otoyola’ dönüşmüş durumda. Yargı reformuna rağmen hukuksuzlukların sürmesi, yaygınlaşması Türkiye’nin geleceği açısından ümit kırıcı” dedi. 

CHP’li Çakırözer “Osman Kavala büyük bir hukuksuzlukla karşı karşıya. Hakkında bir beraat, iki tahliye kararı var. Bunlara rağmen 1000 gündür hukuksuz biçimde cezaevinde tutuluyor. Kavala davası bile tek başına ülkenin demokrasiden ne kadar uzaklaştığını gösteriyor” dedi. 


“1000 GÜNDÜR TUTUKLU”


İlk kez 18 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alınan, 58 gün süren sorgulamanın ardından tutuklanan iş insanı Osman Kavala 27 Temmuz Pazartesi günü hapiste 1000'inci gününü doldurmuş olacak. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Silivri Cezaevi’nde tutukluluğunun 1000. gününde sivil toplum kurucusu Osman Kavala ile görüştü. Osman Kavala, Silivri Cezaevi’ndeki tutukluluğunun 1000’inci gününde Çakırözer aracılığıyla şu mesajları verdi:

“REFORMA RAĞMEN HUKUKSUZLUK ARTTI”

“Tam 1000 gündür buradayım. Hakkımda açılmış üç soruşturmanın hiçbiri hukuken beni burada tutmaya yetmiyor. Zincirleme dosyalarla tutukluluğum sürdürülmeye çalışılıyor. En üzücü yanı ise, cezaevine girdiğimden bu yana adaletsizlik konusunda, hukuksuzluklar konusunda hiçbir iyileşme gözükmemesi. Gazeteciler, siyasiler, aydınlar içeride. Hukuksuzluk yaygınlaştı. Yargıdaki siyasetin etkisi ile davranma alışkanlığı iyice arttı.”


STABİLİZE YOLDAN OTOYOLA 

 “12 Eylül döneminde bile yargıya bu kadar müdahale yoktu. Siyasetin yargıya müdahalesinde FETÖ’cülerin yaptıklarına ‘stabilize yol açmak’ dersek, şu anda bu müdahale ‘otoyol’ oldu! Yargı reformuna rağmen hukuksuzluğun sürmesi, yaygınlaşması Türkiye’nin geleceği açısından ümit kırıcı. 


“BELGESİZ, DAYANAKSIZ ZORLA İÇERİDE TUTUYORLAR”

“Belgesiz dayanaksız dosyalarla beni, gazetecileri siyasetçileri zorla içeride tutuyorlar. Sadece kendi yargı sürecime baktığımda ülkede hukukun niteliğinin ne kadar kötüleştiğini görmek çok üzücü. İlk iki dosyadan beraat ve tahliye çıkınca AİHM’in ihlal kararlarını dolanmak, gereğini yapmamak için üçüncü dosyayı yarttılar. Orada da ortada iddianame yok. Casuslukla suçlanıyorum. Ama bunun için  bir bilgi edinme ve bu bilgiyi aktarmam gerekiyor. Ama ortada ne bilgi var, ne de belge var. Ne de aktarım var. Tamamen beni içeride tutmak için yaratılan bir dosya.”

 

“HUKUKA AYKIRI TUTUKLULUK SÜRECİ SON BULMALI”

Sivil toplum örgütü temsilcisi Osman Kavala’nın AİHM kararına rağmen 1000 gündür cezaevinde tutulmasının kabul edilemeyeceğini dile getiren Çakırözer, “Bu haksız, hukuksuz tutukluluk süreçleri Türkiye’ye yakışmıyor. Ülkemizin demokrasiden ne kadar uzaklaştığını gösteriyor” dedi. Çakırözer, “Osman Kavala hakkındaki bir beraat, iki tahliye kararına rağmen hala cezaevinde tutuluyor. Bu hukuksuzluğa AİHM kararına hiç gerek olmadan son verilmesi gerekiyordu.  Gerçeklere, vicdanlara ve hukuka aykırı bir şekilde sürdürülen bu tutukluluk süreci artık son bulmalı.  Osman Kavala bir saniye bile gecikmeden özgürlüğüne kavuşmalıdır” dedi. 

Tükenmez Haber


PAYLAŞ