Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik 35 kiloya düştü

Fotoğraf: Twitter

DAHA FAZLA OKU

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakızörer, 206 gündür ölüm orucunda olan tutuklu avukat Ebru Timtik’i ziyaret etti. Çakırözer, ölüm orucundaki tutuklu avukatların ‘adil yargılanma’ taleplerine Adalet Bakanlığı ve yargı kurumlarının kulak vermesi, Timtik’in de ölüm orucundan vazgeçmesi çağrısında bulundu

ÖLÜM ORUCUNDAKİ AVUKAT 35 KİLOYA DÜŞTÜ 

Çakırözer, ‘adil yargılanma’ talebiyle başlattıkları ölüm orucunu 206 gündür sürdüren tutuklu avukatlardan Ebru Timtik ile görüştü. Timtik’in sağlık durumunun çok kaygı verici olduğunu gözlemlediğini belirten Çakırözer, “Cezaevine girmeden 90 kilo olan avukat Ebru Timtik, 35 kiloya düşmüş durumda. Böyle devam ederse hayati tehlikesi büyüyecek. Durumu çok kaygı verici. Kendisine ‘ölüm orucunu bırakmasını, yaşayarak mücadele etmesi gerektiğini’ söyledim. O da yargılandıkları ÇHD davasında adil yargılama görmediklerini ve bu yüzden ve tek taleplerinin ‘adil yargılanmak’ olduğunu ifade etti.  Adalet Bakanlığı hayati tehlikesi giderek büyüyen Timtik ile bir an önce diyalog kurmalı” dedi.

'YARGITAYIN ADALETSİZ KARARI BOZMASI HALİNDE SONLANDIRACAĞIM'

Timtik ise “Toplumsal açıdan beklentilerimizin birçoğu karşılandı. Meslektaşlarımızdan, barolardan destek geldi. Uluslararası hukuk örgütlerinden dayanışma geldi. Şimdi sadece adli yargılanma talebimizin Yargıtay’daki sonucu kaldı. Bizim duruşmalarımızda yaşanan hak ihlallerini herkes biliyor. Savunma hakkımız bile kullandırılmadı. Yargıtay’ın da bunu göreceğine ve dosyada öncelikle usulden bozmaya gideceğine inanıyorum. Yargıtay’ın bu adaletsiz kararı bozması halinde ölüm orucunu sonlandıracağım” dedi.

“BANA DESTEK VEREN TEYZEMİ DE TUTULADILAR”

Cezaevinde kendisi gibi avukat olan Barkın Timtik ve teyzesi Sultan Kaya ile birlikte kaldığını söyleyen Timtik, “Benim taleplerimi dile getirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evinin yakınlarında pankart açmak istedi diye teyzemi de tutukladılar. 22 gündür o da benim yanımda. Tek suçu benim yaşamamı isteyip, taleplerimi dile getirmesi. Ona yapılan adaletsizlik de bir an önce bitmeli” dedi. 

Tükenmez Haber

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ