'Sesimi duymaları için öldürülmem gerekiyordu’

TÜKENMEZ HABER - Sinop'un Ayancık ilçesinde S.Ü. ve beraberlerindeki kuzenlerinin bulunduğu otomobili takip edip, daha sonra önünü keserek saldırı girişiminde bulunan erkek serbest bırakıldı. Zanlının serbest bırakılmasına tepki gösteren S.Ü., “Benim sesimi duymaları için öldürülmem gerekiyordu” diyerek zanlının tutuklanması çağrısında bulundu.

‘YOLDA ÖNÜMÜZÜ KESTİLER’

‘Bu kadar susturulmuş kadın varken susmak istemiyorum’ diyen S.Ü. olayın yaşandığı geceyi şöyle anlattı;

“Biz olay gecesi Sinop sahiline gezmeye gittik kuzenlerim ve ailemle birlikte. Dönüş yolumuz Sinop'un Ayancık yolunda geçiyor. Bu yol orman ve karanlık. Benim kullandığım araçta kuzenlerimle birlikte saat 11 sıralarında eve dönmeye çalışıyorduk. Yolda, park etmiş bir araba gördük. Araçta alkol kokusunu da alınca arkadan bizi takip eden ailemize haber verdik. Bu sırada araba bizi solladı ve önümüze geçti. Karacaköy taraflarında yolda önümüzü kesti. Bize ‘geçemeyeceksiniz’ dediler. Biz kapıları kitledik ve araçtan inmedik. Diğer arabada babalar vardı, bizi görünce indiler. Burası küçük bir kasaba olduğu için babamı tanıdılar ve ‘özür dileriz biz park ettik’ dediler. Ancak babamın bizim araçla bir ilişkisi olduğunu fark etmediler. Sonra yeniden yol almaya başladık. Bu sefer ileride yine kenara geçip bizi beklemeye başladılar. Ben o anda jandarmaya aradım. Yolda, jandarmı görünce aracı şikayet ettik. Komutan bize ‘karakola geçin’ dedi. Biz tam geçerken araç bir anda hızla kaçmaya başladı. Jandarma havaya ateş açtı ancak 3 gün boyunca bu kişiler bulunmadı.”

‘YAPILAN İHBARLARA RAĞMEN 3 GÜN SONRA YAKALANDI’

‘Yaşadığı olayı sosyal medyada duyurmasının ardından görünür hale geldiğini’ söyleyen S.Ü. Bu sürecin ardından zanlıdan ‘tehdit mesajları’ geldiğini söyledi;

“Bu süreçte ‘can güvenliğim tehlike alında’ diyerek dilekçe vermeme rağmen zanlının yakalanmadı. Aynı ilçede yaşayan birçok kadından da bana mesajlar geldi. Şahsın yakalanması için birçok ihbar mesajı gelmesine rağmen ancak 3 gün sonra gözaltına alındı.”

SAVCI BANA ‘FAZLA BİLİNÇLİSİN’ DEDİ

Zanlının yakalanmasının hemen ardından serbest kaldığı bilgisini veren S.Ü., bu süreçte Ayancık Savcısıyla görüştüğünü ancak ‘neden buraya geldin’ yanıtı aldığını söyledi;

“Ben avukatıma da danışarak Savcılıkla görüşmeye karar verdim. Orada bana ‘buraya neden geldin’ dediler. Ben de ‘ben avukatımla görüşerek bilinçli bir şekilde buraya geldiğimi’ söyledim. Bana “evet fazla bilinçlisiniz” yanıtı verildi. Bu diyalog yaşanırken ailem de yanımdaydı. Odada bulunan ve kendisini Cumhuriyet Savcısı olarak tanıtan beyefendiye 'Bu adam yakalandı ancak ben tehdit ediliyorum' dedim. Savcılıktan ise ‘adalet böyle yanıtını’ aldım.”

‘PANDEMİ DÖNEMİNDE GETİRİLEN AFLA DIŞARI ÇIKMIŞ’

Kendisine saldırı girişiminde bulunan erkeğin ‘yolda mıcır vardı, o yüzden bırakıldım’ diyerek serbest kaldığını söyleyen S.Ü., “Ben buraya tatile geldim ancak evde dışarı çıkamıyorum. Hayatım karakol ve ev arasına sıkıştı. Babamı tek dışarı gönderemiyoruz. Bu kişi hakkında birçok şikayet olmasına rağmen işlem yapılmamış. Bu kişi pandemi döneminde getirilen afla dışarı çıkmış, bu olayda artık kişi infazını yaktı ve birçok görgü tanığı var bu konuda” dedi.

‘SESİMİ DUYMALARI İÇİN ÖLMEM Mİ GEREKİYORDU’

Gerekli işlemlerin yapılmasını isteyen S.Ü. sözlerini şöyle tamamladı;

“O gece babam olmasaydı ben tanımadığım profillerde, Instagram’dan en güzel kahkahalı fotoğrafım alınıp ‘yazık oldu’ diyerek paylaşılacaktı. Hayatımız bu kadar ucuz. Şu an benim sesimi duymaları için öldürülmem gerekiyordu. Öldürüldükten sonra mitingim yapılsaydı, yürütme ve yetki devreye girecekti. Bir kadını daha kurtardık diye sevineceklerine, büyükler bizim yanımızda durmadılar, aksine olayı ‘büyüttüğümüz’ için çok rahatsızlar.”


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR