Pozitif vaka çıkan Dardanel'de işçiler bantta karantinaya alındı

Koronavirüs pozitif vakaları çıkan Dardanel fabrikasında yönetim üretimi durdurmadı ve işçiler 14 gün boyunca fabrika sahasında karantinaya aldı.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü kararı ‘kapalı sistem çalışma’ diyerek savundu.

Dardanel yönetimi tarafından işçilere gönderilen yazıda, “Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararı doğrultusunda Çanakkale fabrikamızda çalışan tüm personelimiz 14 gün gözetimli karantina altına alınmıştır. Yıllık izinde olan personelimizin izinleri iptal edilmiştir. Resmi sağlık raporu olmayan personellerimizin de işbaşı yapması zorunludur. Covid temas etkisi ihtimaline karşı kişilere verilen ev izolasyonu da bu uygulama ile birlikte kaldırılmıştır ve gözetimli karantina kapsamına alınmışlardır. Bu doğrultuda 27 Temmuz 2020-9 Ağustos 2020 Pazar tarihleri arasında çalışanlarımızın sadece fabrika sahasında ve belirlenecek olan konaklama yerlerinde bulunmasına izin verilmiştir” dendi.

Gıda-İş Genel Başkanı Aslan da duruma tepki gösterdi;

"Dardanel, bine yakın işçinin çalıştığı konserve balık üretimi yapan ve tekel bir işletmedir. Fabrikada, son 15 gün içerisinde 40’ı aşkın işçinin Covid-19 testi pozitif çıkmıştı ve bu işçiler evlerde karantinaya alınmıştı. Fakat sadece bunlarla sınırlı kalmadı. Başka işçi arkadaşların da testleri pozitif çıktı. İşçilerin testleri pozitif çıktıkça, işçiler evlerde karantinaya alındı ancak aynı zamanda bantlar arasında kopukluk da yaşanmaya başladı.

Üretimde birtakım aksamalar ve yavaşlamalar söz konusu olunca, işveren de Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'na başvuru yapıyor. İşveren, üretiminin aksadığı, ihracatında bir takım aksaklıklar çıkacağı, ekonomik  ve ticari zarara uğrayacağı gibi birtakım gerekçelerle başvuru yapmış. Biz bunun duyumunu aldık.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'da toplanıp karar alıyor. İşveren de, iş yerinde daha önce Covid testleri pozitif çıkan işçileri, yıllık izin hakkını kullanan veya herhangi bir nedenden sağlık saporu alan işçileri de dahil ederek, herkesin raporunu ve izinlerini iptal ediyor ve iş yerine çağrı yapıyor. Bunu da kurumun kararına bağlıyor.”

Bianet, Evrensel


PAYLAŞ