ABD, Beşar Esad'ın oğlu ve Suriyeli yetkilileri yaptırım listesine aldı

ABD, Suriye hükümetine yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Yaptırım uygulanacak kişiler arasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın oğlu Hafız Esad da bulunuyor.

 ABD, Suriye hükümetine mali desteğin önünü kesmek amacıyla Suriyeli yetkililere ve kuruluşlara yeni yaptırımlar açıkladı. ABD, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad iç savaşın müzakereyle sona erdirilmesini desteklemediği sürece, Suriye hükümetiyle iş yapan herkesi de kara listeye alabileceğini belirtti.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, yaptırım listesine alınanlar arasında Esad’ın oğlu Hafız Esad ve Suriye Arap Ordusu’na bağlı 1’inci Kolordu da var. Bunların dışında 3 yetkili ve 9 kuruluş daha listede yer alıyor.

Üst düzey bir ABD’li yetkili, listedekileri Suriye hükümetinin “terör kampanyasına mali destek sağlamak”la suçladı. Yetkili, “Esad rejimini destekleyen kişi ve kuruluşlara istikrarlı ve sağlam şekilde yaptırımlar getirilmesi, rejim ve ortakları savaşın barışçı siyasi çözümüne engel olmaya son verene kadar sürecek” dedi.


PAYLAŞ