19 yaşındaki kızını döven baba tutuklandı

İstanbul'da 19 yaşındaki kızı Tuğba A.'ya işkence yaptığı belirlenen Muzaffer A., İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Muzaffer A. savcılık sorgusunun ardından "Kasten yaralama" suçundan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Muzaffer A. çıkarıldığı mahkeme tarafından 'Basit yaralama' suçundan tutuklandı.

TUĞBA İLE İLGİLİ BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada babası Muzaffer A. tarafından şiddet gören Tuğba A. ve engelli annesinin durumu ile ilgili "Yapılan sosyal inceleme neticesinde, Tuğba kızımıza engelli annenin bakımının sağlanması için evde bakım yardımı bağlanmıştır. Ayrıca anneye engelli maaşı bağlanmış olup, okula devam eden küçük kardeşi için de Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımı sağlanacaktır. Aileye psikososyal destek hizmeti de verilecektir. Bakanlık olarak ailenin avukat desteği isteğini karşılayarak, kızımızı bu süreçte yalnız bırakmayacağız. Hukuki sürece müdahil olacağız" denildi.

'OLAYIN HUKUKİ BOYUTUNU YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ'

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tuğba kızımızın şiddete maruz kaldığı görüntüler hepimizi derinden sarstı. Şiddet kimden ve nereden gelirse gelsin asla kabul edilemez. Bakanlık olarak Tuğba kızımız ile iletişim halindeyiz. Sosyal inceleme süreci devam etmekte. Olayın hukuki boyutunu yakından takip edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KIZINA İŞKENCE YAPAN BABA 4 GÜN ÖNCE GÖZALTINA ALINIP, BIRAKILMIŞ

Edinilen bilgiye göre; Tuğba A. babasının evlerinde kendisini darp ettiğini ve iki dişinin kırıldığını belirterek şiddet anlarına ait videolarla birlikte 5 Ekim'de Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek şikayetçi oldu. Tuğba A.'nın şikayeti üzerine gözaltına alınan Muzaffer A., nöbetçi savcının verdiği talimat sonrası serbest bırakılmış.

KIZINI DÖVEN BABA, 'AÇIK PENCERE'Yİ BAHANE ETMİŞ

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’a konuşan Tuğba A., babasının her zaman kendisini ve annesini dövdüğünü ancak son olaydaki kadar şiddetinin yüksek olmadığını dile getirdi.

Tuğba A., çocukluğundan beri şiddet görmesine rağmen babasını nereye şikayet edebileceğine dair bilincinin olmadığını belirterek, ‘tamamen anne-babasının eline baktığı için’ yapacağı bir şey olmadığını aktardı.

Şiddet mağduru kadın şunları söyledi: “Şiddet uygulama sebepleri değişebiliyor. En son görüntülerdeki şiddetin sebebi; salonun penceresinin açık kalmasıydı. Babam yağmurdan dolayı kapatmak istedi. Annem ve ben kronik astımız, açık kalması gerekiyordu. Daha önce de kumanda sebebiyle süpürgenin borusuyla avucuma vurup, avucumu patlatmıştı. Sadece fiziksel şiddet vardı. Anneme bıçak çekmişti. Videoda gördüğünüz görüntüler de cumartesi günü yaşandı. Gördüğüm şiddet nedeniyle doktora gittiğimde doktor beni karakola yönlendirdi. Gidip şikayetçi oldum ve 10 gün uzaklaştırma kararı verdiler.”

TREND TOPİC OLDU

Sosyal medya platformu olan Twitter'da Tuğba A.'nın babası Muzaffer A. tarafından gördüğü şiddettin görüntülerinin yayılmasının ardından "#tubayayardımedin" etiketi trend topic oldu.

 


PAYLAŞ