Norveç hükümeti Picasso eserleriyle bezeli binayı yıktı

Fotoğraf: Vikipedi

Pablo Picasso'nun devasa freskleriyle bezeli olan ve kentin simgesi haline gelmiş binayı yıkan Norveç hükümeti protestolarla karşı karşıya. Bu adım, 2011'de Anders Breivik'in düzenlediği terör saldırısında zarar gören hükümet merkezini yeniden inşa çabaları kapsamında atıldı.

'DAHA MODERN ALTERNATİFİ İNŞA EDİLECEK'

Hükümet "Y bloğu" olarak bilinen ofis binasının yerine daha modern ve güvenli bir alternatifin inşa edileceğini iddia ediyor. Picasso'nun 250 tonluk bir cepheye kum püskürtülerek yapılmış "Balıkçı" freskinin de aralarında bulunduğu çalışmaları binanın hem içinde hem dışında yer alıyor. Binanın içinde meşhur İspanyol sanatçının kum püskürterek yaptığı bir başka fresk de görülebilir. Y Bloğunun lobisindeki bir duvarı zeminden tavana kadar kaplayan sanat eserinin ismi "Martı".

PROTESTOCULAR RESİMLERİN BİNAYA AİT OLDUĞUNU SAVUNUYOR

Hükümet her iki eserin de başka bir binaya taşınacağını onayladı ancak protestocular duvar resimlerinin başta amaçlandığı gibi binaya ait olduğunu savunuyor. 2011'de aşırı sağcı Breivik, Utoya Adası'ndaki kitlesel silahlı saldırıyı gerçekleştirmeden önce, Norveç Başbakanlık ofislerinin olduğu binanın dışında 950 kilogram patlayıcı taşıyan bir kamyonu patlatmıştı. Breivik toplamda 77 kişiyi öldürmüştü.

'SALDIRIYA KARŞI SAVUNMASIZ'

Patlamanın sonucunda Y Bloğu çok az yapısal hasara uğradı fakat hükümet yetkilileri binanın konumunu saldırıya kaşı savunmasız diye nitelendirdi.

'İNSANLAR BU SANAT ESERİNİN DEĞERİNİ FARK ETTİ'

Binanın yıkılmasını protesto eden kampanyaya katılan şarkıcı ve söz yazarı Elvira Nikolaisen Reuters'a "Bunun gerçekleşmesi bizi yasa boğan bir süreç. Ama aynı zamanda birçok insanın binayı korumak için yapılan kampanyaya yönelik tutumu çok olumluydu. İnsanlar bu sanat eserinin değerini fark etti" dedi.

PİCASSO NESJAR'LA BİRLİKTE ÇALIŞMIŞTI

Sanat eserlerini yaratmak için Picasso başta Norveçli heykeltraş Carl Nesjar'la birlikte çalışmıştı. Çalışmada Picasso'nun tasarımları Oslo'nun yanı sıra New York, Barcelona ve başka yerlerde sergilenen beton fresklere dönüştürülmüştü.

Çeviren: İrem Oral
 


PAYLAŞ