EMEP Genel Başkan Yardımcısı Doğan: Halk, sansür politikalarını boşa çıkaracaktır

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, sosyal medyaya sansür getiren yasanın Meclisten apar topar geçirilmesine dair yazılı açıklama yaptı.

Şükran Doğan, sosyal medyaya sansür getiren yasanın Meclisten geçirilmesine dair yazılı açıklama yaptı, “Halk sözünü söyleyecek mecrayı daima bulacaktır. Toplumun geleceği olan gençler Erdoğan ve iktidarına dislike ile gideceği yolu gösterdi” dedi.

"TEK ADAM YÖNETİMİNİN GERİCİ VE FAŞİST DÖNÜŞÜM HAMLELERI HIZ KESMİYOR"

Evrensel Gazetesi'nde yer alan habere göre; yeni bir sansür yasasının Meclisten hızla geçirildiğini ifade eden Doğan, “Tek adam yönetimini giderek daha gerici ve faşist bir sisteme dönüştürme hamleleri hız kesmiyor. Yürümekte olduğu yolda ayağını tökezletecek en ufak çakıl taşına dahi tahammülü olmayan iktidar, baskı alanlarını vebaskı yöntemlerini sürekli genişletmeye çalışıyor” dedi.

"15 TEMMUZ’UN ARDINDAN BAŞLAYAN SANSÜRDE SIRA SOSYAL MEDYAYA GELDİ"

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan gazetelere, televizyon kanallarına, dergilere ve birçok basın yayın kuruluşuna değinen Doğan, “Bu şekilde boyutlanan sansür uygulamalarına Basın İlan Kurumunun, RTÜK’ün baskı ve cezaları da eklendi” ifadelerini kullanarak sıranın sosyal medyaya geldiğine dikkat çekti.

"BU YASAYLA HALKIN KENDİNİ İFADE ETMESİNİN ÖNÜ KESİLMEK İSTENİYOR"

AKP iktidarının sosyal medyayı trolleri ile bertaraf edemeyince sansürlemek ve engellemek amacıyla yasa çıkardığını belirten Doğan, “Bu yasayla kurumların veya kişilerin düşüncelerini ifade etme, yayma ve örgütleme alanları giderek daraltılmak, yok edilmek isteniyor. Bu yasayla işçi ve emekçilerin, kadınların, gençlerin, Kürt halkının, mültecilerin, köylülerin sesi olan, iktidarın gerici ve baskıcı politikalarını yazan, söyleyen basının, kurumların, kişilerin sosyal medya ağlarını kullanarak yayın yapmasının önü kesilmek isteniyor.Bu yasayla, katillerini, tacizcilerini sosyal medyada yayınlamadan onlardan kurtulamayan, ancak dayanışma göstererek ceza almalarını sağlayan, tacizi faş etmediğinde maruz kalmaya devam eden kadınların ve çocukların sesi kısılmak isteniyor” ifadelerini kullandı.

"TOPLUMUN GELECEĞİ OLAN GENÇLER DISLIKE İLE YOLU GÖSTERDİ"

Toplumun geleceği olan gençlerin Erdoğan ve iktidarına dislike ile gideceği yolu gösterdiğini ifade eden Doğan, “İktidara yandaş medyası ve trolleri yetmiyor. İstiyor ki ‘ben ne kadarını, nasıl bilmelerini istiyorsam o kadarını öyle bilsinler’. Tek adam çıktığı medyada istediği gibi savursun, kimse cevap vermesin. Ne diyorsa o olsun, öyle bilinsin. Onlar bu ham hayali görmeye devam etsin. İfade ve basın özgürlüğünün, haber alma özgürlüğünün geliştirilmesi, sansür politikalarının boşa çıkarılmasının yolunu halkımız her zaman bulacaktır” dedi. 

 


PAYLAŞ