TGS: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender ve İnterseks) Komisyonu, İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlüğe girmesinin yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasını değil, uygulanmasını talep ettiklerini belirten TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, “#İstanbulSözleşmesindenVazgeçmiyoruz dedi.

AÇIKLAMADA YAŞAMINI YİTİREN KADINLARIN İSİMLERİNE DE YER VERİLDİ

Geçmişte AKP’nin sözleşmeye ilişkin söylediği olumlu konuşmalara dikkat çekilen açıklamada, kadın cinayetlerinin arttığı bugünlerde ne değiştiği soruldu. Açıklamada, “Neden altında imzanızın bulunduğu İstanbul Sözleşmesi’ni bugün birtakım algı kampanyalarıyla şeytanlaştırıyorsunuz?” diye soruldu. Açıklamada, ayrıca yaşamını yitiren kadınların isimlerine de yer verilerek, “2008’den bu yana erkekler tarafından katledilen binlerce kız kardeşimizin artık aramızda olmayışının sorumlusu, bir Kadın Bakanlığı’na ihtiyaç varken mevcut Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nı kapatıp yerine Aile ve Sosyal Bakanlığı kuran, kadını aile içine hapsederek anne ve eş olarak tarif eden, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi tartışan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı giderek artan oranda günlük hayatın düzenlenmesinde söz sahibi kılan, hemen her gün polis şiddetinin sergilenmesine ses çıkarmayan hatta şiddetin emrini veren iktidardır” ifadelerine yer verildi.

'KADINA YÖNELİK ŞİDDET HABERLERİ BİTENE KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEKTİR'

Açıklamada, “Emir komuta zinciri içinde hareket ederek, meslek ahlakını unutarak, kadınların İstanbul Sözleşmesi isyanını görmezden gelerek, saklayarak, daha da kötüsü sözleşmenin karşısında saf tutarak yaptığınız yayınlar nedeniyle öldürülen kadınların kanı sizin de elinizdedir. ‘Meslektaş’ diyemediğimiz, hayatı dine göre, sözüm ona ‘örf ve adetlere’ göre tasarlamanın peşinde bazı isimler tarafından yazılan yazılarda, atılan gazete manşetlerinde, başlıklarda İstanbul Sözleşmesi’nin aileyi yok ettiği iddia edilmektedir. Kadınlar yok olsun ama aile yok olmasın diyen bu zihin yapısı, karşısında kadın hareketini bulacaktır. Kadına yönelik şiddet haberleri bitene kadar mücadelemiz sürecektir” diye belirtildi.

'TÜM MESLEKTAŞLARIMIZA ÇAĞRI YAPIYORUZ'

İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasını değil, uygulanmasını talep ettiklerini belirten TGS, açıklamasının devamında şunlar kaydedildi: 

“Biz kadın gazeteciler, kadın hareketinin sözleşmenin yürürlüğe girmesinin yıldönümü olan 1 Ağustos’ta sosyal medyada, sözleşmenin AKP MYK’sında görüşüleceği tarih olan 5 Ağustos’ta ülkenin dört bir yanında gerçekleşecek olan kadın eylemlerinde yer alacağımızı bildiriyor, #İstanbulSözleşmesindenVazgeçmiyoruz sözünü sahipleniyor, bu sözü büyütmek için tüm meslektaşlarımıza çağrı yapıyoruz.” 

Evrensel


TGS

PAYLAŞ