NASA astronotları Dünya’ya döndü

Fotoğraf: NASA

SpaceX’e ait Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılan NASA astronotları Türkiye saatiyle 21:48'de Florida açıklarında suya iniş yaptı. Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) ilk insanlı uçuş görevini tamamlayan Crew Dragon uzay aracı Atlantik Okyanusu’nun Florida kıyılarına yakın sulara iniş yaptı.

HESAPLANDIĞI GİBİ

NASA astronotları Bob Benhken ve Doug Hurley’i taşıyan Crew Dragon uzay aracı, daha önce hesaplandığı üzere TSİ 21.48’de Dünya’ya indi. ​Daha önce uzay aracının inmesi beklenen noktaya doğru Go Navigator kurtarma gemisi yola çıkmıştı. Astronotlar, uzmanlar kapsülü inceleyip gemiye çıkardıktan sonra kapsülden çıkabilecek.

DAHA İYİ HİSSETTİKLERİNİ BİLDİRDİLER

Ardından UUİ’den Dünya’ya dönen Bob Benhken ve Doug Hurley muayene edilerek önce Florida’daki askeri üsse, ardından Houston’a götürülecek. Astronotlar, Dünya’ya iniş yaptıktan sonra iyi hissettiklerini bildirdi.

İKİ AY BOYUNCA GÖREV YAPTIKTAN SONRA BUGÜN İNİŞ YAPTILAR

​Elon Musk'ın kurucusu olduğu uzay taşımacılığı şirketi Space X tarafından üretilen uzay aracı, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) işbirliği ile geçen mayıs sonunda Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılmıştı. Astronotlar UUİ’de iki ay boyunca görev yaptıktan sonra bugün Dünya’ya iniş yaptı.

Sputnik


PAYLAŞ